Duration of stability differences for words and pseudowords in the verbal transformation effect
Sözcük algısında dönüşüm etkisi bağlamında doğal ve yapay sözcükler arasındaki durağanlık süresi farkı
- Tez No: 580769
- Danışmanlar: DR. FUNDA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Dilbilim, Psikoloji, Biophysics, Linguistics, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Sözcük algısında dönüşüm etkisi (SDE), aynı sözcüğün tekrarlandığında farklı olası biçimlerde algılanması durumuna verilen isimdir (örn., 'gündüz gündüz…' tekrar edildiğinde 'düzgün düzgün…' biçiminde algılanabilir). SDE'yi açıklayan çeşitli psikolojik modeller mevcut olsa da, bu etkiye yol açan sinir mekanizmaları halen büyük ölçüde bilinmemektedir. Kısa süreli sinaptik depresyon, bir presinaptik nöronun sürekli uyarılmasının ardından nörotransmiter kaynaklarının tükenmesi sonucu bağlı olduğu post sinaptik nöronu uyarma olasılığının düşmesine yol açan biyofiziksel bir süreçtir. Buna ek olarak, depresyonun hızı ise pre ve post sinaptik nöronlar arasındaki aksiyon potansiyeli iletiminin eşleşik olmasına bağlıdır (eşleşik olmaları halinde daha hızlı depresyon oluşur). Standart bir SDE deney tasarımında eşleşik ve eşleşik olmayan aksiyon potansiyeli iletimini yansıtmak üzere 18'er adet Türkçe doğal ve yapay sözcük belirledik. Doğal sözcüklerin yapay sözcüklere kıyasla ortalama 400 ms daha az durağan kaldığını gözlemledik. Durağanlık süresindeki bu farkın, sözcüklerin işlendiği sinir ağlarında bulunan sinapsların daha hızlı depresyona uğramasına bağlı olduğu takdirde, kısa süreli depresyon süreci SDE'yi açıklamaya aday uygun bir sinir mekanizması olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Verbal transformation effect (VTE) refers to the phenomenon in which listening to the same word presented repeatedly leads to multiple interpretations (e.g. 'life life life...' becomes 'fly fly fly...'). Although there are several psychological models trying to account for VTE, the underlying neural mechanisms are largely unknown. Short-term synaptic depression (STD) is a related biophysical mechanism in that constant stimulation of a pre-synaptic neuron reduces the probability of a post-synaptic neuron firing due to neurotransmitter depletion. In addition, the rate of depression depends on whether the action potential activity between pre- and post-synaptic neurons is paired (paired activity results in a faster depression rate). We used 18 Turkish stem words and pseudowords as examples of paired and unpaired AP activity, respectively, in a standard VTE experiment paradigm and found that words remained stable approximately 400 ms shorter on average compared to pseudowords. This difference in stability durations may be due to faster depression of synapses in networks processing words, which suggests that STD could be considered as a suitable neural mechanism for VTE.