Ahzâb sûresi özelinde cessâs ve Ibnu'l-Arabî'nin Ahkâmu'l-Kur'ân'ları üzerine mukayeseli bir inceleme
A comparative investigation on the Ahkâmu'l-Kur'âns of jessas and Ibn Arabi in the time of Ahzab
  1. Tez No: 580770
  2. Yazar: ÖMER DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKERİM SEBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada Cessâs ve İbnu'l-Arabî'nin Ahkâmu'l-Kur'ân'larındaki Ahzâb sûresi tefsirleri incelenmiştir. Çalışma giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın amacı, usulü ve kaynakları yanında Ahzâb sûresinin mahiyeti hakkında bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde gerek müfessirlerin ve gerekse de çalışmanın daha iyi anlaşılmasına katkı sağlayacağı düşünüldüğünden müfessirlerin hayatları, eserleri ve tefsir metotları ele alınmıştır. İkinci bölümde Ahzâb sûresinde usûl-i din içinde yer alan Allâh'ın ve Hz. Peygamber'in verdiği hükmün değeri ve Hz. Peygamber'e salât etmenin dindeki yeri konuları iki başlık altında ilgili âyet veya âyet grubu verildikten sonra öncelikle Cessâs'ın daha sonra da İbnu'l-Arabî'nin Ahkâmu'l-Kur'ân isimli eserlerinden incelenmiştir. İnceleme sonunda iki müfessirin tefsirleriyle ilgili özet mukayeselere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde Ahzâb sûresinde ahvâl-i şahsiye içinde yer alan; zıhâr, tebennî, Hz. Peygamber'in eşleriyle evlenmenin yasak oluşu, tahyir, Hz. Peygamber'in eşlerinin amellerinin iki katıyla karşılık bulacağı, Hz. Peygamber'in eşlerinin sorumlulukları, Hz Peygamber'e has hükümler, Hz. Peygamber'in eşleri arasında taksimden muaf olması, Hz. Peygamber'e başka kadınlarla evlenmesinin yasaklanması, Hz. Peygamber'in eşlerinin ve mü'minlerin sorumlulukları, zifâftan önce boşama ve örtünme konuları yukardaki metod üzere ele alınmıştır. Sonuç bölümünde ise yapılan incelemeler sonunda ele alınan konuların ve müfessirlerin değerlendirilmesi yapılmış ve yeni bir araştırma konusu teklifinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the exegesis of surah Ahzab in the Ahkam al-Qur'an of Jessas and Ibn al-Arabî were examined. The study consists of introduction and three parts. In the introductory part, the aim of the research, the method and the sources, as well as the nature of surah Ahzab are given. In the first part, it is thought that it will contribute to a better understanding of both the commentators and the work. In the second part of the Prophet Muhammad (pbuh) and Allah (pbuh) in the process of Ahzab. The value of the judgment of the Prophet and the Prophet. After giving the relevant verse or verse group under the two headings, the issues of the place of religion in the Prophet's salat were examined first from the Ahkâmu'l-Qur'an of Jessas and then of Ibn Arab. At the end of the study, summary comparisons of the exegesis of the two examiners were given. In the third chapter, in the surah of Ahzab; zihâr, tebennî, Hz. Prohibition of marrying the Prophet's wives, tahyir, Hz. Prophet's wives will find two-fold response to the deeds, Hz. Responsibilities of the spouses of the Prophet, provisions specific to the Prophet, Hz. Prophet's wives to be exempt from division, Hz. Prohibition of marrying other women to the Prophet, Hz. The responsibilities of the spouses and believers of the Prophet, divorce and veiling before the weakness were discussed in the above method. In the conclusion part, a new research topic was proposed at the end of the examinations and the evaluations of the subjects and commentators were evaluated.