Tescil edilmiş markanın kullanılmamasının hukuki sonuçları
- Tez No: 580787
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bir işletmenin ürettiği mal ya da hizmeti başka işletmelerin ürettiği mal ya da hizmetlerden ayırt edilebilmesini sağlayan işaretler marka olarak kabul edilir. Marka sahibi, seçtiği markayı sicile tescil ettirip, Kanun'da belirtilen koşullarda kullanırsa markasını üçüncü kişilere karşı koruyabilecektir. 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu'nda bu kullanımın olması gereken şekli açıklanmıştır. Şöyle ki, marka tescilli olduğu mal veya hizmetler sınıfında, Türkiye sınırları içerisinde ve ciddi bir biçimde kullanılmalıdır. Bu koşullara aykırı olarak, sahibi tarafından sicile tescil ettirildiği tarihten itibaren beş sene içerisinde kullanılmayan veya haklı bir sebep olmaksızın kullanımına ara verilen markaların, ilgili kişilerine talebi üzerine TÜRKPATENT tarafından iptaline karar verilir. Araştırmamızda, 6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu ile bu kanun öncesinde yürürlükte bulunan 556 Sayılı Markalar Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararname hükümleri dikkate alınarak, markaların kullanılması için aranan koşullar, kanun hükümlerine aykırı bir şekilde, markanın kullanılmaması sonucunda ilgili kişiler tarafından talep edilebilecek hukuki yaptırımlar incelenmiştir. Ayrıca bir sınai mülkiyet hakkı olan marka hakkının sınırlandırılmasının Anayasa maddeleri uyarınca mümkün olup olmadığı ve 556 sayılı Markalarla ilgili KHK hükümlerinin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesinin hukuki açıdan uygunluğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The signs that allow a company to distinguish its goods or services from other businesses are considered as Trademark. The trademark owner can protect his trademark against third parties if they register and use them in the conditions which is specified in the law. The correct way of using trademark is explained in the Industrial Property Law No. 6769. The trademark must be registered in the relevant class of goods or services, must be used within Turkey and must be used seriously. In accordance with these conditions, it is decided by TURKPATENT to cancel the tardemarks which are not used within five years from the date of the registration, or the usage of the trademark is interrupted without any justifiable reason. In our study, by taking into consideration the Law No. 6769 on Industrial Property Law and the Decree Law No. 556, which is effective before this law, the conditions required for the use of the trademark, and the non-use of the trademark were examined. Furthermore, the legal suitability of the restriction of the trademark right which is an industrial property right, in accordance with the articles of the Constitution, and the cancellation of the provisions of the Decree Law No 556 on the Constitutional Court has been evaluated.