The analysis of the speaking activities in English coursebooks of Ministry of Education in the context of classroom-based assessment activities
Milli Eğitim Bakanlığı İngilizce ders kitaplarındaki konuşma aktivitelerinin sınıf odaklı ölçme değerlendirme aktiviteleri bağlamında incelenmesi
  1. Tez No: 580807
  2. Yazar: AYŞEGÜL ELMALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUAZZEZ YAVUZ KIRIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Yabancı dil eğitimindeki ilerlemeler, ölçme değerlendirmeye ilişkin önemli konuları gündeme getirmiştir. Mevcut literatür, değerlendirmenin öğrenme üzerindeki büyük etkisini ve ölçme değerlendirme uygulamalarını rutin sınıf etkinliklerine dahil etme gerekliliğini ortaya koymaktadır. İletişimsel konuşma değerlendirme tekniklerini kullanarak yapılan sınıf odaklı biçimlendirici ölçme değerlendirmenin, öğrencinin öğrenme düzeyini ve öğretmenlerin öğretim uygulamalarını geliştirdiği iddia edilmektedir. Özellikle konuşma becerisini kazandırmada, İngilizce ders kitaplarında açık uçlu, etkileşimsel, özgün, performansa dayalı iletişimsel ölçme değerlendirme teknik ve yöntemlerinin kullanılmasının ölçme değerlendirme sonuçlarının geçerliliğini arttırdığı görülmektedir. Bu bağlamda, bu çalışma Türkiye'de devlet okullarında yaygın olarak kullanılan Silver Lining adlı 11. sınıf İngilizce ders kitabında yer alan konuşma etkinliklerini incelemeyi amaç edinmiştir. Konuşma aktivitelerinin sınıf odaklı ölçme değerlendirmenin öngördüğü kriterlere uygun olup olmadığı araştırmanın konusudur. Çalışmanın bulguları, ders kitabının iletişimsel yapıya dayandığını ve konuşma aktivitelerinin öğrenciler üzerinde uyguladığı bilişsel süreçlere ilişkin zorluk derecesinin beklenen seviyede olduğunu göstermektedir; ancak, bazı etkinliklerin anlamlı bir amaç ve etkileşim sağlama açısından iyileştirilmesi gerektiğini göstermektedir. Bunun yanı sıra, konuşma etkinlik türleri arasında dengeli bir dağılım bulunmadığı tespit edilmiştir. Ders kitabın amaçları ve konuşma etkinlikleri arasındaki uyumun varlığı, çalışmanın ortaya çıkardığı bir başka önemli bulgudur.
Özet (Çeviri)
Advances in foreign language education raise the significant issues regarding assessment. Existing vast literature reveals the great impact of assessment on learning and the necessity of incorporating assessment practices into routine classroom activities in order to facilitate better instructional practices and improved learner performance. It is claimed that the implementation of classroom-based assessment (CBA) along with the use of communicative speaking assessment tasks advances teachers' instructional practices and student learning. Especially in teaching speaking skill, using a variety of performance-based communicative assessment tasks that are open-ended, interactive, authentic, collaborative in ELT course books seem to offer more valid results. In this context, the present study aims to explore the speaking activities in the 11th Grade ELT course book Silver Lining that is widely used by the State High Schools in Turkey. The appropriateness of the speaking activities to meet the criteria of the CBA has been the concern of the research. The findings of the study indicate that the course book relies on communicative construct and the cognitive demand posed by the activities on students seem to be satisfactory; however, some of activities need improvement in terms of providing a meaningful purpose and interactivity. Besides, the speaking activities do not present a balanced distribution among task types. The existence of a great correspondence between the objectives of the course book and the activities stands as another significant finding revealed by the study.