Esmer buzağıların rasyonlarında süt yerine süt ikame yemleri kullanılabilme olanakları
The Possibilities of the use of milk replacer in place of milk in brown swiss
  1. Tez No: 58083
  2. Yazar: SADRETTİN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METE YANAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde yetiştirilen buzağılar, tam yağlı süt, % 50 tam yağlı süt + % 50 süt ikame yemi ve % 100 süt ikame yemi olmak üzere üç farklı sıvı rasyonla beslenmiş ve doğum ağırlığının % 10' u nisbetide sıvı rasyon verilmiştir. Tam yağlı süt (Grup A), % 50 tam yağlı sut + % 50 süt ikame yemi (Grup B) ve süt ikame yemi gruplarındaki (Grup C) buzağıların doğum ağırlıkları sırasıyla, 35.70±2.21, 35.30±2.21 ve 36.00±2.21 kg olarak bulunmuştur. Grup A, B ve C deki buzağıların sütten kesim ağırlıkları ise sırasıyla 64.3Û±3.24, 64.60±3.24 ve 61.70±3.24 kg olarak tespit edilmiştir. Dört ve altı ay ağırlıkları tam yağlı sütle beslenen buzağılarda 104.0Ö±4.03, 138.50±3.88 kg; % 50 tamyağlı süt + % 50süt ikame yemi alan grupta 103.40±4,03, 139.0Û±3.88 kg ve süt ikame yemi ile beslenen buzağılarda 100.90±4.03, 139.6.±3.88 kg olarak saptanmıştır. Doğum. 3ütten kesim, 4 ve 6 aylık ağırlıklarda muamele grupları arasındaki farklar istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur. Doğum ile 6 ay arası dönemde tam yağlı süt, % 50 tam yağlı süt + % 50 süt ikame yemi ve tamamen süt ikame yemi ile yemlenen gruplarda ortalama günlük canlı ağırlık artışı 0.570±0.01, 0.575±0.öl ve 0.564±Û.Ö1 kg olmuştur. Muamele grupları arasındaki farklar önemsiz olarak bulunmuştur. Sütten kesim öncesi devrede, 1 kg canlı ağırlık artışı için tüketilen sıvı yem kuru madde miktarı, tam yağlı süt ile yemlenen buzağı grubunda 0.966±0.07kg, % 50 süt + % 50 süt ikame yemi karışımı alan grupta 0.961±û.Û7 kg ve tamamen süt ikame yemi alan grupta ise 1.215±0.07 kg olarak bulunmuştur. Altı aylık yaşta, tam yağlı süt, % 50 tam yağlı süt + % 50 süt ikame yemi ve % 100 süt ikame yemi ile beslenen buzağıların vücut uzunlukları, 95.60±0.94, 96.30±0.94, 97.10±Û.94; cidago yükseklikleri 88.70Ü.13, 89.2Û±1.13, 89.90±1.13; göğüs derinlikleri, 38.60±0.44, 39.80±0.44, 39.4fcb0.44; göğüs çevreleri, 113.80±1.35, 113.00±1.35, 112.30il.35 ve ön incik çevreleri ise 13.70±0.16, 13.80±0.16, 13.70±0.16 cm olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Brown Swiss calves reaed in the Research Farm of Agricultural Collage at Atatürk University were fed three different liquid ration namely whole milk, 50 % whole milk + 50 % milk replacer and % 100 milk replacer the amount of liquid diets was calculated as 10 % of the birth wei^its of calves. Birth weights of calves in the group of whole milk (Group A), 50 % whole milk + 50 % milk replacer (Group B) and milk replacer (Grup C) were found as 35.70±2.21, 35.30±2.21 and 36.00i2.21 kg respectively. Weaning weights of calves in group A, B and C were 64.30i3.24, 64.60i3.24 and 61.70i3.24 kg respecuviy. Four and six month weigts were 104.00±4.03 and 138.50±3.88 kg for calves fed whole milk 103.40±4.03 and 139.00±3.88 kg for calves consumed 50 % whole milk + 50 % milk replacer 100.90±4.03 and 139.60±3.88 kg for calves fed milk replacer respectively. Differences among various liquid ration groups in terms of wei^its at birth,, weaning, 4 and 6 months of ages were not statistically sicnificant. The average daily weight gains determined between birth and six month of age for calves fed whole milk, 50 % whole milk + 50 % milk replacer and milk replacer were 0.570±0.01? 0.575±0.01 and 0.564±0.01 kg respectively. Differences among tretment group were to be insi cnifi cant. Tn the preweaning period, total liquid diet consumption based on dry matter of feed for per kg weight gain were 0.966i0.07 kg for calves consumed whole milk; 0.96Ü0.07 kg for calves 50 % whole milk + 50 % milk replacer, 1.215±0.07 kg for calves received milk replacer. In the six month of age, body measurements of calves fed whole milk, 50 % whole milk + 50 % milk replacer and milk replacer were found as 95.60i0.94, 96.30i0.94, 97.10±0.94 for body levgth; 88.70il.13, 89.20il.13, 89.90i01.13 for height at withers; 38.60i0.44, 39.80i0.44, 39.40±0.044 for chest depth; 113.80±1.35, 113.00il.35, 112.30il.35 for heart girth; 13.70i0.16, 13.80i0.06, 13.70i0.16 for front shark circumference.