Nöropazarlama süreçleri ve müşterilerin araç kiralama süreçlerindeki satın alma tercihlerini inceleyen araştırma
Neuro marketing processes and investigation of customers purchasing preferences in car rental processes
- Tez No: 580864
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA YONCA TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Nöropazarlamanın günümüz dünyasında çok önemli bir yeri vardır. Geleneksel pazarlama faaliyetlerinin artık günümüzde büyük şirketler tarafından tüketicilere duygusal ve algısal olarak ulaşmak istediğinde yeterli olmadığı görülmektedir. Bu noktada nörobilim ile pazarlama birleşerek nöropazarlama faaliyetleri içerisinde insan beynindeki tüm elektriksel hareketlerin incelenerek bilinç altı davranışlarının ortaya çıkartılması ve daha rasyonel çalışmaların yapılması muhtemel olmuştur. Nöropazarlama insan beynindeki bilinç altı davranışlara ulaşarak insanların satın alma kararlarının nedenlerini somut olarak ortaya çıkarmaya başlamıştır. Bu nedenle nöropazarlama süreçlerinin özetle tanımlanarak nöropazarlamanın araştırma yönü olan satın alma faaliyeti konusunu ortaya çıkardık. Bu araştırmanın temel amacı, araç kiralama süreçlerinde marka algısına bağlı olarak satın alma ifadelerinin ortaya çıkartılmasıdır. Bu bağlamda markanın reklam ve marka bilinirliği çalışmaları tüketicilerin araç kiralama süreçlerindeki satın alma tercihlerinin neden ve sonuçlarını ortaya çıkarmaktadır. Burada satın alma kararlarını etkileyen en önemli unsurlardan bir tanesi de markanın pazarlama faaliyetleri içerisindeki reklam çalışmalarıdır. Eğer bir firma günümüz rekabet ortamında reklam çalışmalarına ne kadar önem verirse marka bilinirliğinin ve marka reklam çalışmasının tüketicilerde oluşturduğu duygusal algılar bir o kadar pozitif yönde artabilmektedir. Araştırmada 250 kişilik katılımcı grubuna anket formu uygulanmıştır. Uygulanan anket formu dört bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler ise kişisel bilgi formu, araç kiralama, marka reklam algısı, mobil reklamlara yönelik algı hareketleri, marka bilinirliği ve satın alma süreçlerine ilişkin sorulardan oluşmaktadır. Araştırmadan elde edilen verilere göre araç kiralamaya yönelik reklam algısı, marka bilinirliği, marka iletişimi, bilgi toplama, seçeneklerin değerlendirilmesi, satın alma kararı, arasında korelasyon analizleri incelendiğinde anlamlı bir ilişkinin olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Neuro marketing is so important subject nowadays. Traditional marketing activities are no longer sufficient when big companies want to reach consumers emotionally and perceptively. At this point, neuroscience and marketing were combined and examined with all electrical movement in the human brain within the neuromarketing activities and more rational studies were made by revealing the subconscious behaviors of the human. Neuromarketing has reached subconscious behaviors in the human brain and has begun to reveal the reasons for people's purchasing decisions. For this reason, we have summarized the neuromarketing processes and found out the subject of purchasing activity which is the research aspect of neuromarketing. The main purpose of this research is to find out the expressions of purchase in car rental processes depending on brand perception. In this context, advertising and brand awareness works of the brand reveal the reasons and results of consumers' buying preferences in car rental processes. Here, one of the most important factors affecting the purchasing decisions is the advertising efforts within the brand's marketing activities. If a company attaches importance to advertising efforts in today's competitive environment, the emotional perceptions created by the brand awareness and brand advertising efforts may increase in a positive way. The questionnaire was applied to 250 participants. The questionnaire consists four sections such as personal information form, car rental, brand advertising perception, perception movements towards mobile advertising, brand awareness and purchasing processes. According to the data obtained from the research, when there is a correlation analysis between advertising perception, brand awareness, brand communication, information gathering, evaluation of options, purchasing decision, it was found that there is a significant relationship between car rental.