Bağımsız denetçinin mesleki bağlılığının denetimde kalite algısına etkisi: Bir alan çalışması
The effect of independent auditor's occupational commitment on quality perception in auditing: A field study
  1. Tez No: 580904
  2. Yazar: NURETTİN KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP HATUNOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bağımsız denetim kalitesinin, ülke ekonomisinin sağlıklı bir şekilde işlemesine önemli bir katkısı bulunmaktadır. Kaynakların etkin ve verimli bir şekilde kullanılması için bağımsız denetimde kalitenin sürekliliğinin de sağlanması gerekmektedir. Bağımsız denetimde kalitenin sağlanmasına etki eden birçok faktörün varlığının yanında, bağımsız denetçinin mesleki bağlılığının ayrı ve önemli bir etkisinin olabileceği düşünülmektedir. Mesleki bağlılık, denetçilerin mesleklerini daha anlamlı bulmalarını sağlayarak denetim çalışmalarında sorumluluklarını yerine getirirken daha özenli ve dikkatli davranmaları konusunda denetçileri motive etmektedir. Denetçideki bu motivasyonun ise, denetim çalışmalarının kaliteli bir şekilde yürütülmesini ve sonuçlandırılmasını sağlaması muhtemeldir. Bu çerçevede çalışmanın amacı, bağımsız denetçinin mesleki bağlılığının denetimde kalite algısına etki edip etmediğinin tespit edilmesidir. Çalışmada öncelikle; bağımsız denetim, bağımsız denetimde kalite, bağımsız denetimde kaliteyi etkileyen faktörler ve mesleki bağlılık ele alınmış ve ardında literatürde denetçinin mesleki bağlılığı üzerine yürütülen çalışmalar incelenmiştir. Daha sonra çalışmanın amacına ve literatüre paralel olarak araştırmanın anket soruları oluşturulmuş ve yüz yüze görüşme yöntemi ile araştırmanın örneklemine uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 24.0 programından yararlanılmıştır. Araştırma analiz sonuçları, denetçinin mesleki bağlılığının denetimde kalite algısına olumlu yönde etki ettiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The quality of the independent audit has a significant contribution to the healthy functioning of the country's economy. For the operative and productive way use of resources, the continuity of quality needs to be provided in independent auditing. In addition to the existence of many factors that affect the provision of quality in the independent audit, it is considered that the occupational commitment of the independent auditor may have a separate and significant impact. Occupational commitment, motivates auditors to be more attentive and careful about in fulfilling their responsibilities in audit work by ensuring that auditors find their profession more meaningful. This motivation in the auditor is likely to ensure that audit work is carried out and concluded in a quality manner. In this context, the purpose of study is to ascertainment whether the occupational commitment of the independent auditor affects the perception of quality in auditing. Firstly, at study; independent auditing, quality in independent auditing, factors affecting quality in independent auditing and occupational commitment were deal and then studies on the occupational commitment of the auditor in the literature were examined. Afterwards, in parallel with the purpose of the study and the literature, the questionnaire questions of the study were formed and applied to the sample of the research with face-to-face interview method. For the analyzed to data obtained was used SPSS 24.0 program. The analysis results of the research is pointing that the occupational commitment of the auditor positively affects the quality perception in the audit.