Meslek lisesi müdürlerinin öğrenme merkezli liderlik sergileme düzeyleri ile öğretmenlerin mesleki öğrenmeleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examine the relationship between the learning centered leadership levels of vocational high school principals and the teacher professional learning
- Tez No: 739436
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı mesleki lisesi müdürlerinin öğrenme merkezli liderlik sergileme düzeyleri ile öğretmenlerin mesleki öğrenme düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma öğretmenlere verilen geleneksel hizmet içi eğitimin yerini alan geleneksel öğrenme öğretme yönetenlerinin yerine öğretmen mesleki öğrenmesini etkileyen meslek lisesi müdürlerinin benimsemiş oldukları öğrenme merkezli liderlik yaklaşımlarının incelenerek alan yazına öğretmen mesleki öğrenmesi konusunda bakış açısı sunarak katkı sağlaması beklenmektedir. Öğrenme merkezli liderlik, okul yöneticilerinin çevresine fayda sağlayan, sorumluluk sahibi olan, bilgiye dayalı karar veren, öğrenimi motive eden, öğrenmeyi destekleyen bir lider olmaları, öğretmenlerin mesleki öğrenmelerine olan katkılarında öğretmenlerin mesleki olarak klasik hizmet içi eğitimlerin yerine yaparak yaşayarak, hayat boyu öğrenmelerini destekler özellikte liderlik davranışı sergilemeleri ve öğrenme için ortak bir vizyon geliştirmeleri için destekleyici bir ortam yaratır. Öğretmenlerin hızla gelişen ve yenilenen çağda kendilerini çağa adapte edebilmek ve ayak uydurabilmek için sürekli kendilerini geliştirme zorunluluğu ortaya çıkmıştır. Bu araştırma ile öğretmen mesleki öğrenme kavramının alan yazında daha iyi anlaşılmasına öğretmenin mesleki bilgisinin artmasına, öğrenme merkezli liderlik davranışı sergileyen liderlerin öğretmenler tarafından daha iyi anlaşılmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Araştırma, mesleki ve teknik anadolu liselerinde görev yapan müdürlerin öğrenme merkezli liderlik sergileme düzeyleri ile öğretmenlerin mesleki öğrenmeleri arasındaki ilişkinin çeşitli değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığının tespiti için ilişkisel tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemi, 2021-2022 eğitim öğretim yılında İstanbul ili sınırları ilçesinde yer alan mesleki ve teknik anadolu liselerinde görev yapan 406 öğretmenden oluşmaktadır. Bu araştırmada; Öğrenme Merkezli Liderlik Ölçeği ve Öğretmen Mesleki Öğrenmesi Ölçeği veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Bu ölçeklere ek olarak, araştırmada değerlendirilmek üzere katılımcılara ait cinsiyet, yaş, öğrenim durumu, mesleki kıdem, hali hazırda görev yapılan kurumdaki çalışma süresi gibi demografik bilgiler de toplanmıştır. Cinsiyet, branş ve öğrenim durumu değişkenlerine ait veriler t-Testi sonuçları ile değerlendirilmiştir. Yaş, mesleki kıdem ve görev yapılan okuldaki hizmet süresi değişkenlerine ait veriler ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) sonuçlarına göre değerlendirilmiştir. Öğrenme merkezli liderlik ile öğretmen mesleki öğrenmesi arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını belirlemek amacıyla pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı, öğrenme merkezli liderliğin, öğretmen mesleki öğrenmesini yordamasına ilişkin sonuçları belirlemek amacıyla ise basit doğrusal regresyon analizinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between the learning centered leadership levels of vocational high school principals and the teacher professional learning. The research is expected to contribute to the literature by presenting a perspective on teacher professional learning by examining the learning centered leadership approaches adopted by the vocational high school principals, which affect the teacher professional learning instead of the traditional learning and teaching administrators who replace the traditional in service training given to the teacher. Learning centered leadership supports the lifelong learning of the school administrators by doing them instead of the classical in service trainings professionally in their contribution to the professional learning of the school administrators. It creates a supportive environment for them to exhibit leadership behavior and develop a shared vision for learning. In the rapidly developing and renewing age, teachers have to constantly improve themselves in order to adapt and keep up with the age. With this research, it is thought that it will contribute to a better understanding of the concept of teacher professional learning in the literature, increase the professional knowledge of the teacher and a better understanding of the leaders who exhibit learning centered leadership behavior by the teachers. The research is a descriptive study in relational screening model to determine whether the relationship between the learning centered leadership levels of principals working in vocational and technical high schools and the professional learning of teachers differ according to various variables. The sample of the research consists of 406 teachers working in vocational and technical high schools located in the district of Istanbul in the 2021-2022 academic year. In this study; Learning Centered Leadership Scale and Teacher Professional Learning Scale were used as data collection tools. In addition to these scales, demographic information such as gender, age, educational status, professional seniority, working time in the current institution were also collected to be evaluated in the research. Data analysis was conducted by using mean, standard deviation, t-test, one-way ANOVA, Pearson's correlation coefficient, simple linear regression.