İlkokul 4. sınıf öğrencilerine sevgi değerinin etkinlik temelli öğretim yöntemiyle kazandırılması
Instilling the value of love in primary school 4th grade studentsusing activity-based teaching method
- Tez No: 922967
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma, ilkokul 4. sınıf öğrencilerine sevgi değerinin etkinlik temelli öğretim yöntemleriyle kazandırılmasının nasıl gerçekleştiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın amacı, etkinlik temelli öğretim yöntemleri ile sevgi değerinin öğrenciler üzerinde nasıl bir etki yarattığını belirlemektir. Sevgi, toplumsal uyumun sağlanabilmesi ve bireylerin sosyal becerilerinin gelişebilmesi için kritik bir değer olarak kabul edilmektedir. Bu araştırma, sevginin erken yaşlarda kazandırılmasının, öğrencilerin empatik, hoşgörülü ve sorumlu bireyler olarak yetişmelerine katkı sağlayacağını ortaya koymayı hedeflemektedir. Araştırma, karma yöntemlerden eşzamanlı iç içe geçmiş karma desen kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu yöntem, nitel ve nicel verilerin aynı anda toplanıp analiz edilmesini sağlayarak araştırma sorularına daha kapsamlı cevaplar sunmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın nicel verileri, tek gruplu ön test-son test deseni ile toplanmıştır. Bu tasarımda, aynı grup üzerinde ön test ve son test uygulamaları yapılmakta ve bu testler arasındaki farklar incelenmektedir. Deneysel araştırmalarda sıkça kullanılan bu yaklaşım, öğrencilerin sevgi değerine yönelik eğitimin etkisini ölçmek için etkili bir yöntem olarak seçilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, ilkokul 4. sınıf öğrencilerinden oluşan 27 kişilik bir grup oluşturmuştur. Bu yaş grubundaki öğrenciler, temel değerleri öğrenmeye ve sosyal ilişkilerinde sevgi gibi evrensel duygusal becerileri geliştirmeye başladıkları önemli bir dönüm noktasında yer almaktadırlar. Seçilen okulda gerçekleştirilen bu çalışma, araştırmanın amacına uygun olarak, 4. sınıf öğrencilerine yönelik değer eğitimi uygulamalarının etkisini ölçmeyi hedeflemektedir. Araştırmada, sevgi değerinin kazandırılmasına yönelik çeşitli testler kullanılmıştır. Kelime İlişkilendirme Testi, öğrencilerin sevgi kavramına ilişkin çağrışımlarını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu testte, öğrencilerden sevgi ile ilişkilendirdikleri kelimeleri yazmaları istenmiştir. Sevgi Eğilim Ölçeği ise öğrencilerin sevgi değerine yönelik tutumlarını ölçmeye yönelik bir araçtır. Bu ölçek, öğrencilerin sevgiye olan eğilimlerini ve bu değerle ilgili tutumlarını belirlemek için kullanılmıştır. Ayrıca, öğrencilerin demografik bilgilerini toplamak amacıyla Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Bu form, öğrencilerin yaş, cinsiyet, okul gibi temel bilgilerini içermektedir. Araştırma bulguları etkinlik temelli öğretim yöntemlerinin, ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin sevgi değerini kazanmalarında etkili olduğunu göstermektedir. Ön test ve son test sonuçları arasında anlamlı farklar bulunmuş, öğrencilerin sevgi değerine yönelik tutumlarında olumlu bir değişim gözlemlenmiştir. Bu bulgular, etkinlik temelli öğretim yöntemlerinin, çocukların sevgi gibi temel insani değerleri içselleştirmelerine yardımcı olduğunu ve bu değerlerin daha derinlemesine öğrenilmesini sağladığını ortaya koymaktadır. Özellikle sevgi ile ilişkili kelime çağrışımları ve sevgiye yönelik tutumların gelişmesi, öğrencilerin bu değeri anlamalarına ve günlük hayatlarına yansıtmalarına katkı sağlamaktadır. Sonuç olarak, araştırma, ilkokul 4. sınıf öğrencilerine sevgi değerinin kazandırılmasında etkinlik temelli öğretim yöntemlerinin önemli bir araç olduğunu ortaya koymuştur. Öğrenciler üzerinde yapılan ön test ve son test analizleri, sevgi değerinin öğretim süreci ile olumlu bir şekilde geliştiğini göstermektedir. Bu çalışma, sevgi gibi temel insani değerlerin eğitim sistemine daha fazla entegre edilmesinin, öğrencilerin sosyal becerilerini ve toplumsal uyumlarını geliştirmeye yardımcı olacağını vurgulamaktadır. Ayrıca, etkinlik temelli öğretim yöntemlerinin, öğrencilerin aktif katılımını sağlamak ve soyut değerleri somutlaştırmak konusunda son derece etkili bir yöntem olduğunu kanıtlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate how the value of love can be instilled in 4th-grade primary school students through activity-based teaching methods. The primary goal of the research is to identify the effectiveness of activity-based teaching methods in fostering the value of love in students. Love is considered a critical value for ensuring social harmony and developing individuals' social skills. The study aims to demonstrate that instilling love at an early age helps students become empathetic, tolerant, and responsible individuals. The study was conducted using a concurrent embedded mixed methods design, a type of mixed-methods approach in which both qualitative and quantitative data are collected and analyzed simultaneously. This design allows for a more comprehensive examination of the research questions. The quantitative data were gathered using a one-group pre-test-post-test design, which is commonly used in experimental research. In this design, pre-tests and post-tests are applied to the same group of participants, and the differences between the results are examined. This approach is effective for measuring the impact of the intervention (in this case, teaching the value of love). The study group consisted of 27 students from a 4th-grade class. This age group was chosen because it is a crucial period when students begin learning basic values and developing emotional skills like love in their social relationships. The study was conducted in a selected school, making it relevant to the context of the research, and the data collection process benefited from the practical advantages of working within the school where the researcher was employed. Several tests were used to measure the students' acquisition of the value of love. The Word Association Test was used to explore students' associations with the concept of love. In this test, students were asked to write words they associate with love. The Love Orientation Scale was used to measure students' attitudes toward love. This scale helped identify students' inclinations and attitudes regarding the value of love. Additionally, the Demographic Information Form was used to gather basic demographic data about the students, such as their age, gender, and school. The results of the study indicate that activity-based teaching methods were effective in instilling the value of love in 4th-grade students. There were significant differences between the pre-test and post-test results, showing a positive change in the students' attitudes toward love. These findings highlight that activity-based teaching methods help students internalize fundamental human values like love and facilitate a deeper understanding of these values. Particularly, the development of word associations related to love and the improvement in students' attitudes toward the value of love show that the students were able to understand and apply this value in their daily lives. In conclusion, the study demonstrates that activity-based teaching methods are an effective tool for instilling the value of love in 4th-grade students. The pre-test and post-test analyses show that the value of love developed positively through the teaching process. This study emphasizes that integrating fundamental human values like love into the education system can help develop students' social skills and promote social harmony. Furthermore, it proves that activity-based teaching methods are highly effective in encouraging active student participation and in helping students internalize abstract values by making them more tangible.