Yoğunluk ayarlı ve ark radyoterapi uygulanan baş-boyun kanseri tanılı hastalarda hedef ve riskli organlardaki değişimin retrospektif araştırılması
Retrospective investigation of change in target and organ at risk for head and neck cancer patients during intensity modulated radiotherapy and volumetric arc radiotherapy
  1. Tez No: 580963
  2. Yazar: İBRAHİM MERAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BİLGE BECERİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Baş-boyun kanseri radyoterapisi 6-7 hafta sürer. Tedavi sırasında anatomik değişiklikler oluşur. Bu değişiklikler tedavi hacminin düşük doz almasına ve riskli organların yüksek doz almasına neden olabilir. Çalışmanın amacı, radyoterapi görmüş baş-boyun kanserli hastalarının tedavi sırasında çekilen kontrol filmleri kullanılarak tedavi sırasında oluşan anatomik ve dozimetrik değişiklikleri retrospektif olarak araştırmaktır. Çalışmaya IMRT/VMAT ile tedavi edilmiş 10 nazofarinks kanseri hastasına dahil edildi. Tedavi plan için çekilen CT0 ile kontrol amaçlı 15.fraksiyonda çekilen CT15 ve 25.fraksiyonda çekilen CT25 üzerindeki GTV ve parotis hacimleri karşılaştırıldı. CT15 ve CT25 kullanılarak sanal adaptif planlar ve hibrit planlar oluşturuldu. PTV, CTV, ipsilateral parotis, kontralateral parotis hacimlerindeki doz değişimleri ile spinal kord ve beyin sapındaki doz değişimleri araştırıldı. GTV-tm hacmi CT15 ve CT25 görüntülerine göre %22,7 ve %32,2 azalmıştır. GTV-lap ise sırasıyla %31,5 ve %39,4 azalmıştır. İpsilateral parotis sırasıyla %29,5 ve %40,6 azalmıştır. Kontrolateral parotis sırasıyla %25,5 ve %33,5 azalmıştır. Hacimlerindeki azalma istatiksel olarak anlamlıdır. Boyun çap azalması oransal olarak sırasıyla %5,7 ile %7,4'dır, faklar anlamlıdır. CTV hacimlerin %98'nin ve PTV hacimlerinin %95'inin doz değerlerindeki değişim istatiksel olarak anlamlı değildir. İpsilateral parotis D-ortalama dozu adaptif planlarda %13,5 ile %20,2 artarken hibrit planlarda %16,5 ile %22,1 artmıştır. Kontralateral parotis D-ortalama dozu adaptif planlarda %10,9 ile %16,5 artarken hibrit planlarda %14,8 ile %19 artmıştır. D-ortalama artışları istatistiksel olarak anlamlıdır. Spinal kord ve beyin sapının maksimum dozlarındaki değişim anlamı değildir. Boyun çap ile hacimsel değişimler arasında anlamlı ve yüksek korelasyon vardır. Çap azalması xvi ile parotis D-ortalama dozu, spinal kord ve beyin sapının maksimum dozu arasındaki korelasyon anlamlı değildir. Çalışmanın sonucunda, Baş boyun tümörlerinde tedavi boyunca tümör ve kritik organ hacminin değiştiği ve buna bağlı olarak hacimlerin aldığı dozların değiştiği görülmüştür. Bu değişiklerin tedavi sırasında düzeltilmesi tedavinin başarısını arttıracaktır.
Özet (Çeviri)
During prolonged treatment of Head and Neck cancer radiotherapy, volumetric and dosimetric changes have occurred. These changes may cause under dosing of target volumes and/or overdosing of surrounding normal and critical tissue. The aim of the study is to investigate anatomic and dosimetric change in patient under treatment of head and neck cancer. This study was a retrospective review of 10 nasopharyngeal cancer patients treated IMRT or VMAT techniques. A CT0 for treatment and two subsequent CTs at the 15th (CT15) and 25th (CT25) fractions were acquired. Two simulated adapted plans and hybrid plan were made with CT15 and CT25. Primary tumor and lymph nodes volumes decreased at rate of 22.7% to 32.2% and 31.5% to 39.4% respectively. ipsilateral and contralateral parotid gland volumes decreased at rate of 29.5% to 40.6% and 25,5% to 33.5% respectively. These volume changes were significant. Neck diameter reduction was 5.7% and 7.4% respectively, but the difference was significant. Compared to the initial plans no significant differences of dose coverage CTVs and PTVs and maximum dose of spinal cord and brain steam were observed. The mean dose (Dmean) of ipsilateral and contralateral parotid increased at ratio of 13.5% to 20.2% and 10.9% to16.5% for adaptive plans and 16.5% to 22.1% and 14.8% to 19% for hybrid plans respectively. The mean dose changes for parotids were significant. As a result of the study, it was observed that the volume of tumor and critical organs changed during the treatment of head and neck tumors and the doses of these volumes changed accordingly. Correction of these changes during treatment will increase the success of the treatment.