Özel konaklama tesislerinde algılanan etik iklimin iş tatmini ve iş performansı üzerindeki etkisi: Nevşehir ilinde bir araştırma
The effect of perceived ethical climate on job satisfaction and job performance in special accomodation facilities: A Research in Nevsehir Province
  1. Tez No: 580993
  2. Yazar: ŞERİFE AKBURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, algılanan etik iklimin iş tatmini ve iş performansı üzerindeki etkisinin Nevşehir ilinde yer alan T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nı bağlı özel konaklama tesislerinde araştırılması üzerinedir. Araştırma, Nevşehir ilinde yer alan özel konaklama tesislerinin mevcut durumunu belirlemeyi amaçlamasından dolayı tanımlayıcı, etik iklim algılamalarının iş tatmini ve iş performansı üzerindeki etkisini ortaya koymayı amaçlamasından dolayı da nedensel ve açıklayıcı niteliktedir. 38 özel konaklama tesisinde çalışan iş gören sayısı 707'dir. Bu sayı işletmelerle yapıla birebir görüşmelerde, tesislerinin bildirdikleri sayıların toplamıdır ve araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Tesislerde yüz yüze görüşme yolu ile yapılan 300 anketin, 36 tanesi eksik işaretleme ve yetersiz bilgi nedeniyle çalışma dışında bırakılmıştır. Analizler için geçerli anket sayısı 264'tür. Çalışmada Cronbach Alfa güvenilirlik testi, aritmetik ortalama, yüzde, korelasyon ve çoklu regresyon analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarında, Önemseme, kurallar ve bağımsızlık iklimlerinin iş tatmini arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişkisi olduğu ancak araççılık ve kanun ve kodlar iklimleri ile anlamlı bir ilişkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Önemseme, kurallar ve bağımsızlık iklimleriyle iş performansı arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişkisinin olduğu, araççılık ve kanun ve kodlar iklimleriyle iş performansı arasında anlamlı bir ilişki olmadığı görülmüştür. Bu sonuçlar neticesinde H1 ve H2 ana hipotezleri kısmen kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is about research the effect of perceived ethical climate on job satisfaction and job performance in special accomodation facilities in Nevsehir province. The research is descriptive to aim determine the current situation in special accomodation facilities in Nevsehir and it is also a causal and explanatory study because it aims to reveal the effect of ethical climate perceptions on job satisfaction and job performance. The number of employees in 38 facilities are 707. This total number of employees had been taken through facilities which had declared by themselves and constitue the universe of the research. 300 questionnares conducted by face-to-face interviews. 36 questionnares were excluded from the study due to incomplete marking and insufficient informations. The number of valid questionnares are 264 for the analysis. Cronbach Alpha reliability test, arithmetic mean, percentage, correlation and multiple regression analysis were performed. In the results of the analysis, it was determined that there is a positive and significant relationship between ethical climate sub-dimensions caring, rules, independence climates and job satisfaction. There is no significant relationship between intrumentality and laws and professional codes and job satisfaction. There is a positive an significant relationship between caring, rules and independence climates and job performance but however, there as no significant relationship between instrumentality and laws and proffesional codes climates and job performance. Regarding to results of analysis H1 and H2 main hypotesises are partly excepted.