Aynı yerde kurulan birden fazla yerfıstığı çeşit verim denemelerinin birlikte analiz yöntemine göre değerlendirilmesi üzerinde bir araştırma
- Tez No: 58102
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİS ARIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZ Çukurova bölgesi ana ürün koşullarında yetiştirilebilecek yerfıstığı çeşitlerini belirlemek amacıyla 36 çeşit kullanılarak iki ayrı deneme halinde yürütülen bu çalışmada, elde edilen veriler“Birlikte Analiz Yöntemine”göre değerlendirilmiştir. Bu yönteme göre, önce, her iki denemedeki kontrol çeşitlerine varyans analizi uygulanmış ve denemeler arasındaki farklılıkların önemli olup olmadığı saptanmıştır. Daha sonra deneme hatlarının varyans analizleri yapılmış ve çeşitlerin düzeltilmiş ortalamaları hesaplanmıştır. Son olarak, her iki denemedeki çeşitler kontrol çeşitleri ile kıyaslanmıştır. Elde edilen sonuçlardan; her iki denemede, toplam 9 çeşidin NC-7 çeşidinden, 8 çeşidin ise, NC-7 ve ÇOM çeşitlerinden daha yüksek verim verdiği, bu çeşitlerin verimlerinin 397.42 - 442.08 kg/da arasında değiştiği ve en yüksek verimin, Türkiye orijinli ADANA isimli seleksiyon hattından elde edildiği, bunu sırasıyla, HOMOBAY, Pl 124681 ve 75/1073 çeşit ve hatlarının izlediği, bu gibi çeşitlerin Çukurova koşullarında başarıyla yetiştirilebileceği saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Yerfıstığı, Çeşit verim, Arachis hypogea, Birlikte Analiz Yöntemi, Ginofor.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was carried out to determine the new peanut cultivars which could be grown in Çukurova as a main crop and the obtained data were evaluated by using the Combined Analysis of a Station Yield Trials method. As this method, firstly, a variance analysis was applied to the controls, used in two experiments, to determine whether the differences between the trials was significant or not, than, variance analysis of other cultivars in both trials and finally, the cultivars examined were compared to the controls. From the results, 9 cultivars in total, with the kernel yield ranging from 397.42 to 442.08 kg/da, gave higher than NC-7 control while 8 of them gave higher than that of both control cultivars. The highest seed yield was obtained from ADANA selection line, originated from TÜRKİYE, followed by HOMOBAY, PI 124681 and 75/1073 cultivars respt. It is found that these cultivars could be grown as a main crop under Çukurova conditions. Key Words : Peanut, Variety yield, Arachis hypogea, Combined Analysis Method, Gynophor.