Üniversite öğrencilerinde psikolojik dayanıklılık ile kronotipleri arasındaki ilişki ve etkileyen faktörler
The relationship between psychological resilience and chronotypes and affecting factors in university students
  1. Tez No: 581024
  2. Yazar: SİMGE NAZAN EKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinde psikolojik dayanıklılıkları ile kronotipleri arasındaki ilişki ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılan tanımlayıcı ve ilişkisel bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini 2018-2019 eğitim öğretim yılında, Ege Üniversitesi'ne bağlı fakülte ve yüksek okullarda öğrenim gören 1040 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak;“Öğrencilerin Tanıtıcı Özelliklerine Yönelik Bilgi Formu”,“Yetişkinler İçin Dayanıklılık Formu”ve“Sabahçıl- Akşamcıl Anketi”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi sayı, yüzde dağılımı, analizi ise One-Way ANOVA, t- testi ve pearson kolerasyon analizi ile yapılmıştır. Öğrencilerin %76.2'si 18-22 yaş grubunda, %61.7'si kadın, %44.7'si 1. sınıf, %22.8'i mühendislik fakültesinde okumakta olup, %47.8'inin aile ile ilişkisini çok iyi, %49.4'ünün arkadaşları ile ilişkisini iyi olarak algıladığı, %67.0'nın sorunlarıyla etkili baş ettiği, %52.2'sinin fiziksel sağlığını iyi, %38.2'sinin ruhsal sağlığını iyi olarak değerlendirdiği, %48.7'sinin günlük interneti 4-6 saat kullandığı bulunmuştur. Öğrencilerin YDÖ Toplam Ölçek Puan Ortalaması 120.23±17.54, SAA ölçek ortalaması 47.56±8.95 olup, öğrencilerin en çok ara tip kronotipe sahip olduğu görülmüştür. Öğrencilerin psikolojik dayanıklılığı, cinsiyetten, gelir düzeyinden, sınıfından, fakültesinden, aile yapısından, aile ve arkadaş ilişkilerinden, etkili baş etmelerinden, fiziksel ve ruhsal sağlıklarından, günlük internet kullanım sürelerinden etkilenirken (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the relationship between psychological resilience and chronotypes in university students and to determine the factors affecting them. Descriptive and relational research. The study group of the study consists of 1040 students studying in the faculties and higher schools of Ege University in 2018-2019 academic year. As a data collection tool;“Information Form for the Descriptive Characteristics of Students ”,“Resilience Form for Adults”and“Morning-Evening Questionnaire”were used. Data were evaluated by number, percentage distribution and analysis by One-Way ANOVA, t test and Pearson correlation analysis. 76.2% of the students were in the 18-22 age group, 61.7% were women, 44.7% were in the first class and 22.8% were in the engineering faculty. 47.8% were very good in their relationship with the family and 49.4% were It was found that 67.0% coped with their problems effectively, 52.2% perceived their physical health as good, 38.2% perceived their mental health as good, and 48.7% used the internet daily for 4-6 hours. The mean total score score of the students was 120.23 ± 17.54, the mean SAA scale was 47.56 ± 8.95 and the students had the most intermediate type chronotypes. Psychological resilience of students was affected by gender, income level, class, faculty, family structure, family and friend relations, effective coping, physical and mental health, daily internet usage period (p 0.05).