Bachian gravity in three dimensions
Üç boyutta Bachİan kütle çekimi
- Tez No: 581055
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM TEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Topolojik kütleli kütleçekim, Yeni kütleli kütleçekim veya Born-Infeld genişletilmiş Yeni kütleli kütleçekim gibi modifiye edilmiş 3 boyutlu teoriler difeomorfizmler altında değişmez kalan Etki'lerin varyasyonları sonucu elde edilirler ve ulaşılan alan denklemlerinin diverjansı sıfırdır. Yani bütün düzgün metrikler için, alan denklemlerini tanımlayan rank-2 tensörler Bianchi özdeşliğini sağlar. Bununla birlikte son zamanlarda geliştirilen bazı teoriler bütün metrikler için Bianchi özdeşliğini direkt sağlamak yerine, teorinin çözümü üzerinden sağlamaktadır. Bu tür teoriler“on-shell”tutarlı olarak adlandırılırlar. Örnek olarak Minimal kütleli kütleçekim ve Egzotik kütleli kütleçekim teorilerini verebiliriz. 3-boyutta Bach tensörünü göz önüne alarak ismini verdiğimiz Bachian kütleçekim teorisi, Einstein kütleçekim teorisinin bir modifikasyonu olarak 3-boyutlu kapsamlı on-shell tutarlı bir model olarak çözülmüştür. Korunumlu yükler, maksimum simetrik Ba\~nados-Teitelboim-Zanelli BTZ kara deliği metriği etrafında linerizasyon kullanılarak bulunmuştur. Kütleçekim teorilerinin alan denklemlerini çözmenin zorluğu nedeniyle çok az sayıda ve sadece maksimum simetriye sahip çözümler bilinmektedir. Geroch indirgeme metodu yardımıyla alan denklemlerini tanımlayan bazı rank-2 tensörlerin indirgenmiş halleri projeksiyon formulasyonu kullanılarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Modified theories in 3-dimensions such as the topologically massive gravity (TMG), new massive gravity (NMG) or Born-Infeld extension of NMG arise from the variations of diffeomorphism invariant actions; hence the resulting field equations are divergence free. Namely, the rank two tensor defining the field equations satisfy a Bianchi identity for all smooth metrics. However there are some recently constructed theories that do not identically satisfy Bianchi identities for all metrics, but only for the solutions of the theory. These are called on-shell consistent theories of which examples are the minimal massive gravity (MMG) and the exotic massive gravity (EMG). We work out the generic on-shell consistent model in 3-dimensions as a modified Einstein gravity theory which is based on the analog of the Bach tensor, hence we name it as the Bachian gravity. Conserved charges are found by using the linearization about maximally symmetric backgrounds for the Ba\~nados-Teitelboim-Zanelli (BTZ)-black hole metric. It is complicated to solve the field equations of the gravity theory and hence very few solutions with only maximal symmetry are known. We use the projection formalism to obtain a reduction of the some relevant 2-tensors defining the field equations with the help of the Geroch's reduction method.