Farklı işleyici organ şekline sahip dönel toprakişleme aletlerinin buğday anızı ve sapını parçalayarak toprağa karıştırma başarılarının belirlenmesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 58106
  2. Yazar: DAVUT AKBOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN GÜZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
VII öz Bu çalışmanın amacı, şimdiye kadar yapılan araştırmalar sonunda anızlı toprak işleme İçin önerilen dönel toprak işleme aletlerinin; anız sapım parçalama ve toprağa karıştırma etkinliklerinin saptanmasını içermektedir. Bu amaçla; dışalım yolu ile ülkemize getirilen ve aktif işleyici organı kazayağı görünümünde olan rototiller ile, aktif işleyici organı L görünümlü yerli olarak yaptırılan rototillerin farklı kinematik indekslerde anız ve sap+samanı tekdüze olarak toprak profiline karıştırma ve anızı parçalama etkinlikleri saptanmıştır. Bu etkinliklerin mekanizasyon açısından doğabilecek olumsuzlukları, makinelerin aktif işleyici organlarının işlevine bağlı olarak değerlendirilmiştir. Rotor dönülerinin anız ve sap+samanı toprağa karıştırmada ve sapı parçalamada etkili olmadığı istatistiksel olarak belMenmiştir. Diğer yandan yerli yapım rototillerin özellikle YR-490 uygulamasının anız ve sap+samanı toprağa tekdüze olarak dağıtmada daha başarılı olduğu saptanmıştır. Bu durumun yerli yapım rototillerin bıçak şeklinden ve devir sayısının daha yüksek olmasından kaynaklandığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
vra ABSTRACT The aim of this research includes breaking the stubbie, chopping stalk into pieces and mixing them into the soil by using the rotary tillers which have been advised for cultivating the stubble soil considering the works carried out so far. With this aim, mixing the stubble, stalk and straw into the soil and chopping the stalk into pieces at different velocity ratio activities of the rotary tillers brought to our country by foreign merchandise which has its active bladder element as digger appearance and rotary tiller manufactured by the local manufacturers which has its active bladder Element as L appearances are determined. The handicaps (negatives) of these activities due to the mechanisation aspect are evaluated according to the function of the active blade elements of the machines. It is found that the revolution of the rotors have no effect the stubble, stalk and straw into sou and breaking the stalk into pieces. Besides, especially the YR-490 type of local made rotary tillers are determined as more successful in distributing the stubble, straw and stalk into the soil Because of the blade shape and the higher revolution of the local made rotary tillers.