Seyla Benhabib'in kozmopolitanizm'e ve komüniteryanizm'e bakış açısı
Seyla Benhabib's cosmopolitanism and communitarianism focused on the perspective
- Tez No: 581096
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL HANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Ele alınan bu tezde Benhabib'in kozmopolitanizme ve komüniteryanizme bakış açısı üzerinde durulmuştur. Kozmopolitanizm bireye önem veren aynı zamanda insanın insan olduğu için dünya üzerinde önem kazanması gerektiğini ifade etmektedir. İleri sürülen kozmopolitanizm görüşü ile Benhabib insanların toplum içinde hatta dünya üzerinde adil ve özgür olmasını amaç edinmektedir. Komüniteryanizm görüşü ile ise; insanların toplumda var olan haklarını koruma altına alınması gerektiğinden bahsedilmektedir. Tezin birinci bölümünde ilkçağlardan itibaren kozmopolitanizm görüşünü kullanan filozofların görüşlerine yer verilmiştir. Sokrates, Diogenes, Kant… gibi filozofların kozmopolitanizme katkılarından bahsedilir. Diogenes'in 'Ben dünya vatandaşıyım' sözü ile kozmopolitanizmde açtığı yoldan yürüyen filozofların bu konudaki düşünceleri ile Benhabib'in görüşleri sentezlenerek, Benhabib'in kozmopolitanizm anlayışı açıklanmaktadır. Tezin ikinci bölümünde ise ilkçağlardan günümüze kadar gelen komüniteryanizm görüşünü ele alan filozoflara yer verilir. Platon, Aristoteles, Rousseau, Sandel… gibi filozofların komüniteryanizm düşüncelerinden yola çıkılarak, Benhabib'in komüniteryanizm görüşü ele alınmaktadır. Benhabib'in komüniteryanizmde yer alan bazı düşünceleri ile uyuşan yönleri ele alınarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Captured in this thesis received Benhabib's cosmopolitanism and communitarianism focused on the perspective. Cosmopolitanism emphasis on individual also refers to the need to gain importance over the world because people are human. Benhabib people in the society even alleged cosmopolitanism opinion is aiming to be free and fair in the world. In the opinion of communitarianism; people taken under protection of the rights existing in society is mentioned as necessary. Since the ancient times in the first part of the thesis is given to the views of the philosopher uses the notion of cosmopolitanism. Socrates, Diogenes, the philosopher Kant ... is mentioned as contributing cosmopolitanism. Diogenes 'I am a citizen of the world' the philosopher's walking in the road opened by the promise of cosmopolitanism synthesizing the views of Benhabib with thoughts on this subject are described Benhabib's understanding of cosmopolitanism. In the second part of the thesis dealt with the opinion of communitarianism extant ancient philosophers made the field. Plato, Aristotle, Rousseau, Sandel ... starting from philosophers such as communitarianism ideas are discussed communitarianism Benhabib's opinion. Benhabib coincides with some thoughts in the direction of communitarianism and by considering. In the concluding part of the thesis on the opinions Benhabib's cosmopolitanism and communitarianism has made a joint assessment.