Tabakalı kompozitlerde fiber açılarının yorulma dayanımına etkisi
Effect of fiber angles on fatigue strength of laminates composites
- Tez No: 581140
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT PAKDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada 8 tabakalı kompozit malzeme kullanılmıştır. Takviye elemanı olarak cam-elyaf kullanılırken, matris malzemesi olarak epoksi kullanılmıştır. Çentikli ve çentiksiz numunelerden 0 derece ve 90 derece fiber dizilimine sahip olacak şekilde toplamda 12 adet parça üzerinde deneysel çalışma yapılmıştır. Deneysel çalışmada çekme gerilmesi altındaki yorulma analizleri yapılmıştır. Deneylerin ardından numuneler ANSYS programında modellenmiş ve yorulma analizi yapılmıştır. Tabakalı kompozit malzemelerde; tabaka dizilim açılarının ve çentiğin yorulma dayanımına etkileri gözlenmiştir. ANSYS programı ile yapılan analizler ile deneysel sonuçlar karşılaştırılarak sonuçlar arasındaki tutarlılıklar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 8 layer composite material was used. Fiber-glass was used as the reinforcing element and epoxy was used as the matrix material. Experimental studies have been carried out on a total of 12 pieces with 0 degree and 90 degree fiber array from notched and notched samples. In the experimental study, fatigue analysis under tensile stress was performed. After the experiments, the samples were modeled in ANSYS program and fatigue analysis was performed. In layered composite materials; The effects of layer arrangement angles and notch on fatigue strength was observed. ANSYS program was compared with the results of the analyzes and the consistency between the results were examined.