Evaluation of the oral and dental health of children with hemophilia in Turkey
Türkiye'deki hemofilili çocukların ağız ve diş sağlığının değerlendirilmesi
- Tez No: 581241
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEMSA İLKNUR TANBOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı hemofili hastalığı olan çocuklarda diş çürüğü, plak ve dişeti iltihabı prevalansını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Hemofili A ve B tanılı 3-15 yaşları arasındaki 50 çocuğun ebeveynlerini, ağız sağlığı alışkanlıkları, ağız hijyeni ve ziyaret edilen dişhekiminin sıklığı, şeker tüketim sıklığı ve sosyoekonomik durumları hakkında sorular içeren bir anket yapıldı. Ek olarak, aşağıdakileri kaydetmek için intraoral muayene yapıldı: süt dişlerinde dmft, kalıcı dişlerde DMFT, modifiye gingival indeksi ve basitleştirilmiş oral hijyen indeksi. İstatistiksel değerlendirmede ortalama, standart sapma (SD), ortanca, sıklık, yüzde ölçümleri kullanıldı. Farklılıklar için Mann Whitney U testi ve Chi-Square testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the prevalence of dental caries, plaque, and gingivitis in children having hemophilia. Materials and Methods: Parents of 50 children, between 3 – 15 years old diagnosed with Hemophilia A and B, were surveyed using a questionnaire which includes questions about the oral health habits, the oral hygiene and the frequency of visiting dentist, the frequency of sugar consuming and their socioeconomic status. In addition, intraoral examination was performed to record the followings: dmft in the primary dentition, DMFT in the permanent dentition, modified gingival index and simplified oral hygiene index. The measures of mean, standard deviation (SD), median, frequency, percent were used for descriptive statistics. Mann Whitney U test and Chi-Square test were used for the differences.