İmmünglobulin A nefropati tanılı hastaların demografik özellikleri, tedavisi, klinik seyrini etkileyen faktörlerin retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective analysis of demographic characteristics, treatment, factors affecting clinical course in patients with immunglobulin A nephropathy
  1. Tez No: 581261
  2. Yazar: YASİN BAKİ BAYDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH UYANIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
İmmünglobulin A Nefropati Tanılı Hastaların Demografik Özellikleri, Tedavisi, Klinik Seyrini Etkileyen Faktörlerin Retrospektif Olarak İncelenmesi Amaç: IgA nefropatisi, dünyada ki primer glomerülonefritlerin en yaygın nedeni olarak bilinmektedir. IgA nefropatisinde önemli oranda ESRD gelişmektedir. Teşhis sadece böbrek biyopsisinin histopatolojik incelemesi ile konulmaktadır. IgA nefropatisinin hastalığa spesifik bir tedavisi bulunmamaktadır. IgA nefropatisinde yüksek oranlarda böbrek yetmezliği gelişmesine rağmen geniş çapta kabul görmüş klinik sınıflandırma ve tedavi protokolü yoktur. Kliniğimizdeki IgA nefropati tanısı olan hastalar araştırıldı. Bölgemizde bulunan IgA nefropatili hastaların klinik seyirlerini, demografik özelliklerini bölgesel olarak değerlendirilmesi ve karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmamız bundan sonraki hastaların tanı ve tedavi seçimlerinde önemli olacaktır. Yöntem: Çalışma Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Nefroloji Kliniğinde takip edilen, tanısı biyopsi ile kesinleşmiş ve olası ikincil nedenler elenmiş olan 41 hasta alındı. Hastalara ilişkin veriler 2002-2017 yılları arasındaki kayıtlara dayanmaktadır. İncelenen dosyalarda; hastalara ilişkin demografik veriler, başlangıç ve izlem dönemi sonuna ait tetkikleri, tanı tarihi, takip süresi, ek hastalıkları, renal replasman tedavisi alıp almadığı, aldıkları tedaviler ve alışkanlıkları retrospektif olarak araştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda ki hastaların yaş ortalaması 27,7 ± 10 olarak bulundu. Hastaların 31'i erkek (% 75,6), 10'u kadın (% 24,4) idi. Tanı aşamasındaki ortalama kreatinin değeri 1,08 ± 0,53 mg/dl olarak bulundu. GFR değerlerinde % 25 azalması olan veya ESRD gelişen hastaların erkek oranı % 90, hipertansiyon eşlik edenlerin oranı % 50 idi. Takipte hastaların 8'inde (% 19,5) ESRD geliştiği görüldü.
Özet (Çeviri)
Retrospective Analysis of Demographic Characteristics, Treatment, Factors Affecting Clinical Course in Patients with Immunglobulin A Nephropathy Aim: IgA nephropathy is known to be the most common cause of primary glomerulonephritis worldwide. An important ratio of disease progresses to ESRD. IgA nephropathy is only diagnosed by renal biopsy. There is no disease-specific treatment of IgA nephropathy. Despite the high rate of renal failure in IgA nephropathy, there is no widely accepted clinical classification and treatment protocol. In this study, patients with IgA nephropathy in our clinic were investigated. The aim of this study was to evaluate and compare the clinical course and demographic characteristics of IgA nephropathy patients in our region. Our study will be important in the diagnosis and treatment of future patients. Material and Method: This study includes 41 patients who were followed up in the Nephrology Clinic of Atatürk University Medical Faculty, whose diagnosis of IgA nephropathy was confirmed by biopsy and possible secondary causes were eliminated. Datas of the patients were collected from the records between 2002-2017. Demographic datas; onset, follow and final datas; diagnosis date; follow period; additional diseases; renal replacement therapy if performed; applied treatment modalities and patients' habits were investigated in files retrospectively. Results: The mean age of the patients in our study was found to be 27,7 ± 10 years. Thirty-one patients were male (75,6 %) and ten patients were female (24,4 %). The mean creatinine value at diagnosis was 1,08 ± 0,53 mg/dl. Of the patients, who had 25 % reduction in GFR values or who progressed to ESRD, % 90 were male. Fıfty percent of these patients were accompanied by hypertension. In the follow-up period, eight (19,5 %) patients developed end-stage renal disease. First creatinine (mg/dl), first proteinuria (p:0,04) and final proteinuria values were significantly higher in patients who required renal replacement therapy compared to patients not required.