Adana piyasasında tüketime sunulan sade-kaymaklı dondurmaların mikrobiyolojik kalitelerinin tüketici sağlığı açısından değerlendirilmesi
- Tez No: 58129
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLEND EVLİYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
52 6. ÖZET Bu çalışmada, son yıllarda ülkemizde ve Adana'da tüketimi hızla artan dondurmanın Adana'daki durumu, tüketici sağlığı açısından değerlendirilmişdir. Bu amaçla, 1 Eylül-15 Ekim 1995 tarihleri arasında AdanaW çeşitli pastahane, imalathane ve satış noktalarından alman 24 adet sade kaymaklı dondurma örneği mikrobiyolojik kaliteleri yönünden incelenmiştir. Yapılan mikrobiyolojik analizlerde, total aerobik bakteri (TABS), psikrofilik bakteri, koliform grubu bakteri (E.coli), fekal Streptococcus, Staphylococcus aureus, maya ve küf sayılan ile Salmonelia-Shigella cinsi bakteriler araştırılmıştır. Analize alman örneklerin total aerobik bakteri sayılan 3xl03-l,8xl06 adet/g arasında değişmiş, ortalama 2,2xl05 adet/g olarak bulunmuştur. Psikrofilik bakteri sayılan, 0-2,9xl04 adet/g arasında değişmiş, ortalama 4xl03 adet/g olarak tespit edilmiştir. Örneklerin %8,3'ünde psikrofilik bakteri bulunamamıştır. Koliform grubu bakteriler örneklerin %87,5'inde izole edilmiştir. Sayılan 0- 8,3xl04 adet/g arasında değişmiş, ortalama l,8xl04 adet/g olarak beMenmiştir. Koliform bulunan örneklerin %71,4'ünde E.coli üremiş, sayılan; 0-3xlO3 adet/g ortalama 7xl02 adet/g olarak tespit edilmiştir. Yapılan IMVIC testleri sonucunda E.coli üreyen Örneklerin %53,4'ünde tipik E.aerogenes, %46,6'sında atipik E.coli olduğu tespit edilmiştir. Örneklerin hiçbirinde S.aureus bulunamamıştır. Bununla beraber örneklerin tümünde koagülaz negatif Staphylococcus izole edilmiştir. Yapılan identifikasyon çalışmaları sonucunda bu mikroorganizmaların Staphylococcus epidermidis olduğu belirlenmiştir. Sayılan 0-l,5xl05 adet/g, ortalama 2,4xl04 adet/g olarak saptanmıştır.53 Örneklerin %20'sinde fekal Streptococcus üremiş, sayıları 0-8,4x1 05 adet/g arasında değişmiş ve ortalama 6,6xl04 adet/g olarak bulunmuştur. Yapılan identifîkasyon çalışmaları sonucunda bu bakterilerin Enterococcus faecium D., Enterococcus avium D., Enterococcus faecalis D. oldukları tespit edilmiştir. Fekal streptococcus'larm yanında Enterobacteriaceae familyasına ait olan ve/veya olmayan bakteriler de izole edilmiştir. Bunlar; Enterobacter aerogenes (ortalama l,4xl05 adet/g) ve Pseudomonas vesucularis (ortalama l,5xl05 adet/g)'tir. Ayrıca pseudomonas vesicularis'ia flagella yapısı elektron mikroskobunda incelenerek görüntülenmiştir. Örneklerin %8,3'ünde fekal olmayan Streptococcus üremiş (Streptococcus pneumonia) ve sayılan 7,8xl03-8xl03 adet/g arasında değişmiş, ortalama 8xl03 adet/g olarak bulunmuştur. Maya ve küf sayılan 0-2,3xl04 adet/g, ortalama 3,3xl03 adet/g olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
54 7. SUMMARY In this research, the condition of ice cream which has an increase about consuption recently in Adana and Turkey was compared interms of public health. For this reason, between 1st September - 15th October 1995, total of 24 regular ice cream samples were collected from production areas and sale points of Adana. Ice cream samples were analysed for their total aerobic bacteria number, psycrophylic bacteria, coliforms (E.coli), S. aureus, fecal Streptococcus, yeast and mould counts and for the peresence of Salmonella and Shigella bacteria. Total aerobic bacteria counts were found to range between 3xl03-l,8xl06 cfu/g with an average of 2,2xl05 cfu/g. Psycrophylic bacteria weren't found in 8,3% samples. On the other hand, counts of psycrophylic bacteria were found to range between 0 and 2,9xl04 cfu/g with an average of 4xl03 cfu/g in other samples. Coliforms were isolated in 87,5% of samples. Counts of coliforms were between to range 0-8,3xl04 cfu/g with an average of l,8xl04 cfu/g. 71,4% samples which were found coliforms had E.coli between to range 0 - 3xl03 cfu/g with an average of 7x10 cfu/g. IMVIC tests were used for identification of these bacteria. These tests showed that, typic E.coli aerogenes was found 53,4% samples and atypic E.coli was found in on 46,6% samples. Although any of samples didn't have Staphylococcus aureus, all of samples had coagulase negative Staphylococcus which was identificated with using API test. This test showed that, all of these bacteria were most probably Staphylococcus epidermidis and counts of them ranged between 0-l,5xl05 cfu/g with an average of 2,2xl04 cfu/g.55 Fecal Streptococcus were identificated in 29% samples and counts of them ranged between 0-8,4xl05 cfu/g and with an average of 6,6xl04 cfu/g. Identification test results showed that, these bacteria contents were most probably Enterococcus faecium D., Enterococcus avium D., Enterococcus faecalis D. Streptococcus pneumonia was found in 8,3% samples, counts of this bacteria ranged between 7,8xl03-8xl04 cfu/g with an average of 8xl03 cfu/g. Beside fecal Streptococcus, some bacteria belonging to the family of Enterobacteriaceae or/not were isolated. Those bacteria were most probably Enterobacter aerogenes (mean 1,4x10s cfu/g) and Pseudomonas vesiculates (mean l,5xl05 cfu/g). Counts of moulds and yeasts were found to range between 0-2,3xl04 cfu/g with an average of 3,3xl03 cfu/g. The effects of production types of ice cream were analysed about their microbiological contamination statistically.