Çukurova bölgesinde arık ve menzilat toprak serilerinde cropyst modeli aracılığıyla Diyarbakır-81 buğday çeşidinde potansiyel verimliliğinin hesaplanması
- Tez No: 58136
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALHAN SARIYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
75 ÖZET Bitkisel üretim genellikle, çeşitli fiziksel, kimyasal ve biyolojik Mtörleri içeren çevresel koşullar tarafından belirlenir. Ancak tarımsal ve çevresel araştırmaların temel sorunlarından biri, karmaşık bir sistem olaıı“ toprak-bitki atmosfer devamhhgmdaki ”taşınma süreçleri konusunda yeterli bilgiye nasıl ulaşılacağıdır. Çünkü bu süreçler doğrudan bitkisel verimi etkilemektedir. Dolayısıyla siraulasyon teknikleri kulanılarak toprak - bitki- atmosfer sisteminde madde ve enerji miktarının değişimi izlenebilir. Ayrıca değişik toprak ve iklim koşullarında yetiştirilen çeşitli bitkilerin önceden verim tahminleri de yapılabilir. Bitki gelişimini doğrudan etkileyen iklimsel çevre faktörleri (toprak ve atmosfer koşullan ) göz önünde bulundurulursa; 1-Tarımsal sistemlerde madde ( su ve COz) ve enerji ( radyasyon, ısı ) akımının ve bütçesinin izlenmesine yönelik matematiksel modellerin test edilmesi. 2-îklim ve toprak özelliklerinin yanında bitkilerin çeşitli fizyolojik ve morfolojik parametrelerini esas alan bitki gelişim modellerinin test ©dilmesi. 3-Değişik toprak, bitki ve iklim verileri kullanılarak, matematiksel yaklaşımlarla ürün tahminlerinin yapılması. Bu çalışmada, yukarıda, belirtilen aşamalardan geçmiş olan Cropsyst Simulasyon Modeli kullanılmıştır. Prof Dr. Mehmet Aydın tarafindan Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma Alanında bir tarla denemesi kurularak bu modelin adaptasyonu yapılmıştır ve Çukurova Bölgesi koşullarında iyi adapte olduğu belirtilmiştir. Çalışmada, bitkinin en yüksek verime nasıl ulaşacağı sorusuna cevap aranmıştır. Kullanılan bitki çeşîti Diyarbakır-81 buğday çeşitidir. Bu çefitin filolojik verileri Cropsyst simuîasyon modelinde input olarak kullanılmıştır. Ayrıca Arık ve Menzilat serilerinde toprak örnekleri alınmış ve Ç. Ü. Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü76 labrâterlannda fizkseî ve kimyasal analizler yapılmıştır. Analiz sonuçlan da yine Cropsyst modelinde input olarak kullanılmıştır. 1993T 94 yıllarına ait meteorolojik verilerde modele koyularak potansiyel verim değeri hesaplanmıştır. Modelde, LAI (yaprak alan indeksi) değeri s S- L oranı, ET ( evapotransprasyon katsayısı) Solar radyasyondan yaralanma kateayısı, HI ( hasat indeksi) potansiyel verimi etkileyen faktörlerdir, özellikle HI' ne modelin hassas olduğu görülmüştür. Arık serisi kil oranı Menzilat serisine göre daha yüksektir. Bu durum potansiyel verimin Arık serisinde daha yüksek değerlere ulaşmasında etkili olmuştur. Bitkisel parametreler, modelde fizyolojik şuurlar içinde değiştirilmiştir. Optimum bitici değişkenleri bulunduğunda potansiyel verimi model hesaplamaktadır. Sulama, gübreleme, toprak işleme v.b. amenajman uygulamaları da modelde iuput olarak kullanılmıştır. Bitkisel parametrelerin fiziksel sınırlar arasında değiştirilmesi ile bulunan optimum değerler modele koyulduğunda, Arık serisi topraklarında Diyarbakır-- 81 buğday çeşitinden 9. 08 ton / ha Menzilat gerisinden ise 8. Slton / ha verim hesaplanmıştır. Fakat bu modelde bitki tarafından tüketilen BU miktarı düşük bulunmuştur. Sonuç olarak Cropsyst bitki gelişini modeli Buğday için sağlanabilecek en yüksek verimi belirtmiştir. Bundan sonra ıslahçılar, Araştırma içerisinde belitilen optimum bitki parametrelerim sağlayabilirlerse, potansiyel verime ulaşabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
77 SUMMARY General, crop production which was determinated, by envorimental conditions which were contented diffirent physical, chemical, biological factors. However, one of the assess problems of agricultural and envorimental research, a system which was fixed abant“ soil-water - atrnospher system ”is how enough information is obtained. Because this grade effect directly crop production. So as using simulation techniques changed of matter and energy amount can follow in soil - water -atmosphere system and for crop varieties which were grown in the different soil and climate conditions were estimated (lie production. If soil and atmrnospher conditions are payed attention ; 1- In agricultural systems, testing of maternatical models, 2~ Testing of cropping system model which was considered crop physical and morphological parameters, 3- As using soil - crop- climate parameters, estimating crop production by maternatical approach. In this study, Answer was researched the guestion how the highest production is optaind. Crop variety which was used in this stinly is Diyarbakır- 81 wheat variety. Physiological parameters of this variety was used as input in Cropsyst Simulation model. Separately soil specimen is blonging to Ank and Menzil at series. Physical and chemical analysises were analysed iu Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Laboratories. Resalt of Analysis was used as input in Cropsyst Model. When meteorological parameters which were belong to 1993- 1994 were inputed in the model, Potential production was calculated In this model, LAI ( leaf area index ), S~ L partition (stem- leaf partition), Rs (extinction coefficient for solar radiation), HI (harvest index) effect potential productivity78 Clay partition of Ank serieB higher than Menzilat series. Therefor© potential productivity of Arık series is higher than Meti?.ilat. Crop parameters were changed in phyisiological limits in model. The model calculates potential productivity when optimal crop parameters were fixed. Zh quantity effects useful ( beneficial ) nitrogen amount on a large scale. Because of Zn amount is low quantity in Ank and Menzilat series. In the model Zn amount accepted optimal amount. In the model of Cropsyst Simulation, irrigation and fertilization also were used as input parameters. When optimal quantity of crop parameters were inputed, Diyarbakir-81 wheat variety was yielded 9. 8 ton/ ha in Arık series and yielded 8. 51 ton / ha in Menzilat series. Finally, Cropsyst Simulation Model for wheat the highest produce was determined. In 1994 in order to test Cropsyst Simulation Model, seri ~82 variety of wheat was planted in the experimental farm of agricultural Faculty, Ç. Ü. Adana by Prf Dr. Mehmet Ay dm. Cropsyst Model adapted very well in Çukurova Region conditions.