Fıne-dining restoran işletmelerinde canlı müzik: Müşteriler ve işletmeler açısından değerlendirilmesi
Live music in the fine-dining restaurant business: The assessment of customers and businesses
- Tez No: 581354
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDAN BEKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Restoran işletmelerin ayakta kalabilmesi için rekabet üstünlüğü sağlamaları gerekmektedir. Bunun için restoranların modern pazarlama tekniklerinden istifade etmeleri önem kazanmaktadır. Bu kapsamda restoran işletmelerinde müşteri memnuniyetinin sağlanmasına yönelik yöntemlerden biri de atmosfer uygulamalarındaki canlı müzik uygulamalarıdır. Bu kapsamda Fine-Dining restoran işletmeleri öne çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı; Fine-Dining restoran işletmelerinde yapılan canlı müzik uygulamalarının etkinliğini müşteriler ve işletmeler açısından incelemektir. Bu amaçla işletmede canlı müzik olan günlerde müşterilerin memnuniyet düzeyleri, işletmede kalış süresi, satın alma miktarı, tekrar ziyaret etme niyeti ile işletmenin kuver sayısı, gelir miktarı canlı müzik olmayan günler ile karşılaştırılmıştır. Araştırma yapılan günlerin seçiminde müşteri yoğunluğunun dağılımına dikkat edilmiştir. Çalışmada Muğla'nın Fethiye ilçesine bağlı Göcek Beldesi'nde hizmet veren Fine-Dining bir restoranın müşterileri ve işletme yöneticisi araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırma verileri anket ve mülakatı içeren karma yöntem kullanılarak toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde SPSS 24.0 paket programından istifade edilmiştir. Verilerin analizinde parametrik testlerden bağımsız grup t-testi ile mutlak yüzde değer kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays, restaurant enterprises need to provide competitive advantage in order to achieve sustainability. For this, it is important for restaurants to benefit from modern marketing techniques. In this context, one of the methods to ensure customer satisfaction in restaurant businesses is live music applications in atmosphere applications. Fine-Dining restaurant businesses stand out in terms of live music presentation. The aim of this study is to examine the effectiveness of live music applications in the Fine-Dining restaurant business for customers and businesses. For this purpose, the satisfaction levels of the customers, the duration of the visit, the amount of purchase, the intention to visit again and the amount of income of the restaurant were compared with the days without live music. Attention has been paid to the distribution of customer density in the selection of the research days. Customers and managers of a Fine-Dining restaurant serving in Göcek town of Fethiye, Muğla participated in the study. The research data were collected by using a mixed method including questionnaire and interview interview. SPSS 24.0 package program was used to analyze quantitative data. In the analysis of the data, independent group t-test and absolute percentage values which are parametric tests, were used.