H. Salih Zengin'in çocuk hikâyelerindeki söz varlığının Türkçe eğitimine katkısı
The contribution of H. Salih Zengin's vocabulary in children's stories to Turkish education
  1. Tez No: 581365
  2. Yazar: BELGİN AKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Etkili iletişim kurmak ve dilin inceliklerine sahip olmak zengin bir söz varlığına sahip olmaktan geçer. Bir dilin içindeki tüm sözcükler, söz varlığıdır. Söz varlığı üzerine birçok çalışma yapılmış olsa da bu çalışmaların hala yeterli düzeyde olmadığı düşünülmektedir. Milli Eğitim Bakanlığının yürüttüğü iki önemli projeden birinin Türkçenin söz varlığına ilişkin olması söz varlığı çalışmalarının öneminin gün geçtikçe arttığının göstergesidir.“H. Salih Zengin'in Çocuk Hikâyelerindeki Söz Varlığının Türkçe Eğitimine Katkısı”adlı bu çalışmada Zengin'in“Çok Mavi Hikâyeler”ve“Çok Serin Hikâyeler”adlı eserlerindeki söz varlığını ortaya çıkarmak, tespit edilen söz varlığı ögelerinin Türkçe eğitimine katkısını incelemek ve bu doğrultuda yapılan çalışmalara katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Araştırmada doküman incelemesi yöntemi ve betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmada öncelikle çocuk edebiyatı ve çocuk edebiyatı ürünlerinden hikâye türü hakkında bilgi verilmiştir. Türkçe eğitimine ve Milli Eğitim bağlamında Türkçe dersine genel olarak değinilmiştir. Çalışmanın temelini oluşturan söz varlığı ve içerdiği ögeler ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Çocuk edebiyatı alanında birçok eser veren H. Salih Zengin'in hayatı ve edebi kişiliği üzerinde de durulmuştur. İnceleme kısmında eserlerdeki söz varlığı ögeleri (temel söz varlığı, terimler, deyimler, atasözleri, ikilemeler, kalıp sözler, argo ifadeler) saptanarak, bulgular tablolaştırılmış ve Türkçe eğitimi açısından yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucunda H. Salih Zengin'in“Çok Mavi Hikâyeler”ve“Çok Serin Hikâyeler”adlı eserlerinin söz varlığı açısından atasözleri, kalıp sözler ve argo ifadeler haricinde yeterli seviyede olduğu belirlenmiştir. Özellikle incelenen eserlerin söz varlığı ögelerinden temel söz varlığı, terimler ve deyimler açısından zengin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca hikâyelerde tespit edilen söz varlığı ögelerinin I. Kademe öğrencilerinin Türkçe eğitimine katkı sunabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Enhancing effective communication and being possesed of the language depends on owning a super verbalism. All words in a language is the asset of vocabulary. Although there are many studies on the existence of vocabulary, these studies are still considered to be insufficient. The fact that one of the two important projects carried out by the Ministry of National Education is related to the asset of the vocabulary of Turkish is the view that the importance of vocabulary works has increased day by day. In this study named“The Contribution Of H. Salih Zengin's Vocabulary In Children's Stories To Turkish Education”, it is aimed to reveal the asset of vocabulary in Zengin's works“Very Blue Stories”and“Very Cool Stories”and to contribute to the studies conducted in this direction. Document analysis method and descriptive survey model were used in the study. In the research, the information about children's literature and the story which is one of the type of children's literature was firstly given. Turkish language instruction and Turkish as a subject in the context of National Education were mentioned in general. The asset of vocabulary and the elements that form the basis of the study were discussed in detail. It was also focused on H. Salih Zengin's life and his literary personality, who has written many works in the field of children's literature. In the analyzing part of the study, the vocabulary items in the works (basic vocabulary, terms, idioms, proverbs, reduplications, pattern words, slang expressions) were determined and the findings were tabulated and interpreted in terms of Turkish language instruction. As a result of the research, it was determined that H. Salih Zengin's works“Very Blue Stories”and“Very Cool Stories”were at a sufficient level except for proverbs, phrases and slang expressions. In particular, it was found that the works examined were rich in the sense of vocabulary elements such as basic vocabulary, terms and phrases. In addition, it was determined that the vocabulary items identified in the stories could contribute to instruction of Turkish for first stage students.