Rehber eşliğinde gezmenin ziyaretçilerin müze deneyimine olan etkisinin araştırılması: Sadberk Hanım Müzesi örneği
A research on the impact of the guided tours onvisitors museum experience: The case of Sadberk Hanim Museum
- Tez No: 581411
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELÇİN DOĞAN GÜRBÜZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Turizm, Museology, Tourism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Tez çalışması sırasında 5 ay süresince Sadberk Hanım Müzesi'ne gelen ziyaretçilerin rastlantısal bir bölümüne rehberli tur hizmeti verilmiştir. Turlar sonucunda, çalışmayı katılmayı kabul eden 360 kişi ile anket çalışması yapılmıştır. Aynı süre zarfında müzeyi rehber eşliği olmadan gezen ziyaretçilerin arasından rastlantısal olarak seçilen 371 kişi ile de anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışmalarının sonuçları SPSS programı ile analiz edilmiş ve rehberli gezen ziyaretçiler ile rehbersiz gezen ziyaretçilerin“Memnuniyet”,“İlgi”,“Deneyim”ve“Olumsuz Duygular”sorularına verdikleri cevaplar ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Rehberli turlara katıldıktan sonra yapılan anketlerin sonuçlarının yaş grupları, eğitim seviyesi ve cinsiyete göre fark yaratıp yaratmadığına bakılmıştır. Yaş grupları baz alınarak bakıldığında deneyim ve memnuniyet ortalamaları en yüksek çıkan grubu 39-48 yaşları arasındaki kişilerin oluşturduğu, olumsuz duygu ortalamaları en yüksek çıkan grubu ise 18 yaşın altında olan kişilerin oluşturduğu gözlenmiştir. Eğitim seviyeleri baz alınarak bakıldığında memnuniyet ve deneyim ortalamaları en yüksek çıkan grubu üniversite seviyesinde eğitim görmüş kişilerin oluşturduğu, olumsuz duygu ortalamaları en yüksek olan grubu ise ilköğretim seviyesinde eğitim görmüş kişilerin oluşturduğu tespit edilmiştir. Rehberli turların sonucunda kadın ziyaretçilerin memnuniyet ve deneyim ortalamaları erkek ziyaretçilerinkinden daha yüksek çıkmış fakat olumsuz duygu ortalamalarının kadın ve erkek ziyaretçiler için aynı olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
During the thesis study, guided museum tours were provided to randomly chosen Sadberk Hanım Museum's visitors for 5 months. Following to tour, 360 people agreed to participate in the survey. During the same period, randomly chosen 371 visitors without any guidance agreed to participate in the survey. The results of the surveys were analyzed by SPSS program and the responses of the visitors who joined the guided tours and visitors without any guidance are evaluated according to“satisfaction”,“interest”,“experience”,“negative feelings”factors. Responses of the visitors who joined the guided museum tours are also evaluated according to age, education and gender groups. According to the age groups, both“satisfaction”and“experience”means are highest at between 39-48 ages. Highest mean of negative feelings according to age is between 18 and below. Highest means of satisfaction and experience levels are seen at undergraduates according to education levels. Highest mean of negative feeling is seen at primary education group according to education level. Means of satisfaction and experience are higher at women's results but means of negative feelings are same for male and female visitors.