ОРХАН ПАМУКТУН ӨМҮРҮ ЖАНА ЧЫГАРМАЧЫЛЫГЫ
Orhan Pamuk, his life and his works
- Tez No: 581486
- Danışmanlar: PROF. DR. LAYLİ ÜKÜBAYEVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2010
- Dil: Kırgızca
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Tezde Orhan Pamuk'un hayatı ve bütün eserleri konusunda araştırma yapılmıştır. Tezin birinci bölümünde Orhan Pamuk'un hayatından bahsedilmektedir. Orhan Pamuk'un çalışma hayatından, yazarlık kariyerinden roman anlayışından bahsedilmektedir. Bunun yanında yine tezin birinci bölümünde Orhan Pamuk'un çeşitli söylemlerinden dolayı mahkemelik olmasına değinilmiştir. Orhan Pamuk' İstanbul'daki en sevdiği mekanlarda tezin birinci bölümünde yer almaktadır. Yine Orhan Pamuk'un hakkındaki eleştilerden, intihal (çalıntı ) suçlamasından bahsedilmektedir. Birini bölünün sonunda ise Orhan Pamuk'un aldığı Nobel ödülüne ve diğer aldığı ödüllere yer verilmektedir. Tezin ikinci bölümünde Orhan Pamuk'un bütün eserleri okunarak, tüm eserlerinin özeti cıkartılıp Kırgızcaya çevrilmiştir. Ayrıca tezin bu bölümünde Orhan Pamuk'un Nobel ödülü alırken yaptığı konuşmanın tamamı yer almaktadır. Tezin üçüncü bölümünde ise bu zamana kadar Orhan Pamuk ve eserleri hakkında yazılan yazılar ve makaleler okunup, onların arasından seçtiklermiz Kırgızcaya aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The life and all his works of Orhan Pamuk were investigated and studied in this thesis (dissertation).The first part deals with his life, his working life, writing career, understanding of the novel concept. At the sametime Orhan Pamuk was imprisoned due to his view to life, which was also given in the work. The gather had special places in Istanbul which he liked very much; they were given in my work too. People misunderstood Orhan Pamuk , he was blamed for his views. But later he was awarded the Nobel Prize and so many others awards. These are given in the last part of my work. In the second part of the dissertation the summaries of all the works of Orhan Pamuk were given and translated into Kyrgyz. His speech on the day he won the Nobel Prize is given too. The articles written on Orhan Pamuk and his works were selected and translated in Kyrgyz in the third part of my dissertation.