Bazı N-Schiff bazlarının deneysel ve teorik değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of several N-Schiff bases empirical and theoretical values
- Tez No: 581489
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, N-Schiff bazı grubu içeren bileşiklerin moleküler yapısının literatürden alınan deneysel verileri, teorik yöntemlerle elde edilen verilerle karşılaştırılmıştır. İncelenen, L1 ve L2 N-Schiff bazlarının deneysel verilerinin doğruluğunu desteklemek için Gaussian 09 ve GaussView 5 paket programları kullanılmıştır. Teorik hesaplamalar için Gaussian 09 ve GaussView 5 paket programları, baz seti olarak 6-31G(d,p) seçilmiştir. Yoğunluk Fonksiyoneli Teorisi (Density Functional Theory, DFT) yöntemi ile N-Schiff bazlarının moleküler geometrisi, IR ve NMR spektrumları teorik olarak belirlenmiştir. Moleküllerin enerjileri, moleküler elektrostatik potansiyelleri ve HOMO ve LUMO orbitalleri hesaplama yoluyla ayrıca elde edilmiştir. N-Schiff bazlarının deneysel IR ve NMR değerleri hesaplanan değerlerle uyum içinde olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, empirical data obtained from the literature for the molecular structure of compounds containing a group of Schiff bases were compared with data obtained using theoretical theoretical methods. Gaussian 09 and GaussView 5 were used to support the accuracy of the empirical data for the L1 and N-Schiff bases. A basis set of 6-31G(d,p) was selected for the theoretical calculatations in Gaussian 09 and GaussView 5. The molecular geometry, IR, and NMR spectrums of the N-Schiff bases were theoretically determined using Density Functional Theory (DFT). Molecules' energy, their electrostatic potentials, and both their HOMO and LUMO orbitals were calculated. N-Schiff bases' empirical IR and NMR values were observed to be compatible with the calculated values.