İç su yollarının ticari önemi dünyadan örnekler ve Türkiye incelemesi
Commercial importance of inland waterways examples from the world and review of Turkey
  1. Tez No: 581491
  2. Yazar: TOLGA ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİFE AKİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ulaşım, İşletme, Econometrics, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Dünya'da taşımacılık için kullanılan yöntemlere bakıldığında genelde ilk akla gelen taşıma modelleri karayolu, denizyolu, havayolu ve demiryolları olmaktadır. Fakat hiç üzerinde durulmayan ve gün geçtikçe önemi artan bir diğer model ise iç su yolları üzerinde yapılan taşımacılıktır. Başta Amerika, Çin, Hollanda, Almanya, Belçika ve Rusya olmak üzere birçok ülkede iç su yolları üzerinde büyük hacimli ticaret yapılmakta ve bu yolların genişletilmesi ve iyileştirilmesine yönelik önemli yatırım kararları alınmaktadır. Ekonomik olarak da en verimli taşıma modeli olan iç su yolu taşımacılığı dünyada ilgi çeken bir yöntem olmasına rağmen akarsular bakımından zengin olan Türkiye'de gereken ilgiyi görememektedir. Bu çalışma, dünyadaki önemli nehir ve kanalları fiziksel ve ekonomik yönlerden inceleyerek, iç su yollarında en yoğun ticari trafiğin yaşandığı bölge veya ülkelerde mevcut durumu istatistiki veriler ışığında gözler önüne sermeyi amaçlamaktadır. Yine bu noktadan hareketle Türkiye coğrafyasındaki belli başlı akarsuların fiziksel özelliklerine değinilecek, tarihten günümüze kadar olan süreçteki mevcut ulaşıma açma girişimleri ele alınacak ve ülke gündeminde olan Kanal İstanbul Projesi'nin olası fayda ve zararlarının değerlendirilmesi ile çalışma tamamlanacaktır.
Özet (Çeviri)
When we look at the methods used for transportation in the world, the first transportation models that come to mind are highway, seaway, airway and railways. However, another model that has never been emphasized and is becoming increasingly important is transportation on the inland waterways. In many countries, particularly in the USA, China, the Netherlands, Germany, Belgium and Russia, large-volume trade is carried out on inland waterways and important investment decisions are made for the expansion and improvement of these roads. Although inland waterway transportation, which is the most efficient transportation model economically, attracts attention in the world, it doesn't draw necessary interest in Turkey that is rich in terms of rivers. This study examines the important rivers and canals in the world in terms of physical and economic aspects and aims to reveal the current situation in the regions or countries where the most intense commercial traffic is experienced in the inland waterways in the light of statistical data. Again, from this point forth, physical properties of major rivers in the geography of Turkey will be mentioned, the present attempts for opening to traffic from past to today will be discussed and the study will be completed with the evaluation of potential benefits and losses of Canal Istanbul Project that is on the country's agenda.