A general framework for adaptive radar detection based on fast and slow-time preprocessing
Hızlı ve yavaş zamanda ön işlemeye dayanan uyarlamalı radar detektörleri üzerine genel bir çerçeve
- Tez No: 581496
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN MUZAFFER GÜVENSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez, heterojen karga¸sa altında az sayıda ikincil menzil hücresi kullanarak çalışan, aynı zamanda Doppler uyumsuzluklarına karşı gürbüz olan bir uyarlamalı radar detektörü tasarımıyla ilgilidir. Bu amaçla heterojen kargaşa altında alınan gözlemler önce özel tasarlanmış bir hızlı-zaman işleme matrisiyle işlenip, hedef yankısının ikincil menzil hücrelerindeki uzantıları temizlenmektedir. Sonrasında bu temizlenmiş verileri kullanarak, Burg tarafından önerilen parametrik spektrum kestirim metoduyla kargaşanın kovaryans matrisi kestirilmektedir. Kestirilen bu kargaşa uzayı ile hedefin içinde olduğu tahmin edilen hedef uzayı kullanılarak, Generalized Eigenspace operasyonu ile hedef uzayını içerip kargaşa uzayından kaçan, düşük boyutlu bir uzay bulunmaktadır. Hızlı-zaman ekseninde temizlenmiş gözlem verileri, bu yeni bulunan uzaya düşürüldükten sonra, düşük boyutta Kelly detektörü kullanılarak tespit mekanizması çalıştırılmaktadır. Bu tezde yukarıda anlatılan her adım detaylı olarak açıklanmış, Matlab ortamında yapılan gerçekleme sonuçlarıyla da önerilen detektörün başarımı değerlendirilmiş ve literatürdeki diğer detektörlerle kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is about the design of an adaptive radar detector under heterogeneous clutter environment using a small number of secondary data, which is at the same time robust to Doppler mismatch. To this end, the observations taken from heterogeneous clutter environment are first processed with a specially designed fast-time preprocessing matrix, cleansing the target contamination in the secondary range cells. Using these clean secondary data, the covariance matrix of the clutter is estimated via the parametric spectral estimation method proposed by Burg. Using this clutter space and the target space in which the targets are assumed to be in Generalized Eigenspace operation, a reduced dimension space which includes the target space and escapes the clutter space is found. After the observations which are purified in the fast-time dimension are projected in this newfound space, the detection mechanism is activated using the reduced dimension Kelly detector. In this thesis, all steps described here are explained in detail and the performance of the proposed detector is evaluated and compared with the other detectors in the literature by using the MATLAB simulation results.