Isparta ilinde bulunan serbest muhasebeci mali müşavirlerin finansal okuryazarlık düzeylerinin ölçülmesi üzerine bir araştırma
A research on measurement of financial literacy levels of SMMMs in Isparta province
  1. Tez No: 581545
  2. Yazar: AHMET DİKYAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüzde teknolojik ilerleme ve ekonomik gelişmeler finansal sisteme entegre olan kullanıcı sayısını artırsa da hala birçok bireyin temel düzeyde finans bilgisinden yoksun oldukları görülmektedir. Bu durum bireylerin finans sisteminden uzaklaşmalarına veya finansal sistem içerisinde kötü bir sicil edinmelerine dolayısıyla finans piyasasının etkinliğinin kısıtlanmasına neden olmaktadır.Tarama modelli bir araştırma olan bu çalışma finans sistemi içerisinde önemli bir konumda bulunan serbest muhasebeci mali müşavirlerin finansal okuryazarlık düzeylerini Isparta ili örneğinde ölçmeyi amaçlamaktadır. Nicel analiz yöntemleri uygulanan araştırma Mart/2019-Mayıs/2019 döneminde uygulanmış, araştırmaya Isparta ilinde faaliyet gösteren 119 serbest muhasebeci mali müşavir dahil edilmiştir. Çalışmakta dört bölümden oluşmakta olup birinci bölümde finansal eğitim, ikinci bölümde finansal okuryazarlık, üçüncü bölümde finansal okuryazarlığın geliştirilmesi ve dördüncü bölümde uygulama kısmı olacak şekilde tamamlanmıştır.Serbest muhasebeci mali müşavirlerin finansal okuryazarlık anketinin hem likert bölümünden hem de bilgi bölümünden yüksek puanlar aldığını göstermektedir. Bu bağlamda, araştırma kapsamındaki serbest muhasebeci ve mali müşavirlerin finansal okuryazarlık düzeylerinin yüksek olduğunu söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Today, although technological advances and economic developments increase the number of users integrated into the financial system, many people still do not have the basic financial knowledge. This situation leads individuals to move away from the financial system or to have a bad reputation in the financial system, thus limiting the efficiency of the financial market.This study, which is a survey model, aims to measure the financial literacy levels of independent accountants financial advisors in the financial system in the case of Isparta. The study, which applied quantitative analysis methods, was applied in April / 2019-May / 2019 period and 119 independent accountants financial advisors operating in Isparta province were included in the research.The study consists of four chapters: financial education in the first section, financial literacy in the second section, development of financial literacy in the third section and implementation in the fourth section.The independent accountant shows that financial advisors score high in both the likert section and the information section of the financial literacy survey. In this context, it is possible to say that the financial literacy levels of the independent accountants and financial advisors within the scope of the research are high.