Uşak deri fabrikalarında işlenen giysilik koyun derilerinin fiziksel ve kimyasal özelliklerinin araştırılması
  1. Tez No: 58157
  2. Yazar: YUSUF ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. V. KEMAL CEYLAN, PROF. DR. ÖZCAN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deri ve Kürk Teknolojisi, Leather and Fur Technology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu araştırma, Uşak Tabakhanelerinde işlenen giysilik koyun derilerinin fiziksel ve kimyasal özelliklerinin araştırılması, bu özelliklerin giysilik bir deride olması gereken değerlerde olup olmadığının ortaya konulması amacı ile yapılmıştır. Bu amaçla, Uşaktaki Tabakhanelerden alınan işlenmiş giysilik koyun derilerinin fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlenmiştir. Elde edilen değerlerin, giysilik koyun derilerinde olması gereken değerler dahilinde olup olmadığı incelenmiştir. Derilerin laboratuvar analizleri yapılırken standartlarda belirtilen yöntemler kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda: Fiziksel analizlerden; Kalınlık 1.08 mm, Kopma Dayanımı 92.00 daN/cm2, Kopma Anındaki Uzama %71.64, Yırtılma Dayanımı 38.24 daN/cm, Dikiş Yırtılma Dayanımı 70.73 daN/cm, Sürtünme haslığı 4 ve Büzülme Sıcaklığı 110.46 °C ortalama değerleri elde edilmiştir. Kimyasal analizlerden; Rutubet %7.38, Cr203 %4.73, Yağ %10.02, Deri Maddesi %68.21, Toplam Kül %2.7 ve pH 4.73 ortalama değerleri bulunmuştur. Elde edilen bu sonuçlar ile standartlardaki kabul edilebilir değerler karşılaştırıldığında uyum içinde oldukları görülmüştür. vı
Özet (Çeviri)
In this work, the physical and chemical properties of the clothing sheep skins have been investigated at the tanneries of Uşak. In order to be garment leathers or not to be. In this case, at the tanneries of Uşak, physical and chemical properties of processed clothing leather have been determined and they were investigated to be standard or not to be. The analysis of the leathers were made by the standard methods. As a result of the analysis: From the physical analysis; thickness 1.08 mm, tensile strength 92.00 daN/cm2, elongation %71.64, tear strength 38.24 daN/cm, stitch-tear strength 70.73 daN/cm, rubbing fastness 4 and shrinkage temperature 110.46°C average values have been found. From the chemical analysis; humudity %57.38, Cr203 %4.73, fat, %10.02, substance of skin %68.21, total ash %2.7 and pH 4.73 average values have been found. Finnally, the optained results were compared with standards and they are in a good agreement with standard leathers. vu