Erken postnatal dönemde hipotansiyon saptanan çok düşük doğum ağırlıklı bebeklerde risk faktörleri ve kısa dönem sonuçların retrospektif incelenmesi.
Retrospective analysis of risk factors and short-term outcome in very low birth weight infants with early postnatal hypotension
  1. Tez No: 656180
  2. Yazar: UMUT ÖNCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE AYDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Sistemik kan basıncı klinik pratikte en sık kullanılan doku perfüzyonu belirtecidir. Çok düşük doğum ağırlıklı (ÇDDA) bebeklerde hipotansiyon yaşamın ilk günlerinde sık görülür. Çalışmamızda ÇDDA bebeklerde yaşamın ilk haftasında görülen hipotansiyonla ilişkili perinatal risk faktörlerini, klinik tanıları, hipotansiyonun morbidite ve mortalite üzerine etkisini incelemeyi amaçladık. Bu kohort çalışmasında 01.01.2014-31.12.2018 tarihlerinde 500-1499 g ağırlığında doğan preterm bebeklerin verileri retrospektif incelendi. Gebelik haftası (GH) 29±3,1 hafta ve doğum ağırlığı 1046±296 g olan 217 bebek çalışmaya alındı. Bebeklerin %47,5'inde yaşamın ilk haftası içinde hipotansiyon saptanırken, GH15 olması ABH, oligüri ve pulmoner kanama ise mortalite için bağımsız risk faktörleriydi.
Özet (Çeviri)
Systemic blood pressure is the most frequently used marker of tissue perfusion in clinical practice. Hypotension in very low birth weight (VLBW) babies is common in the first days of life. In our study, we aimed to analyse perinatal risk factors and clinical diagnoses associated with hypotension seen in VLBW infants in the first week of life, and to determine the effects of hypotension on morbidity and mortality. In this cohort study we retrospectively analysed the data of babies born between 01.01.2014-31.12.2018 with a birth weight (BW) of 500-1499 g. A total of 217 babies with 29 ± 3.1 weeks gestational age (GA) and 1046 ± 296 g BW were enrolled. Hypotension was present in 47.5% of the babies in the first week of life. Gestational age 15 were independent risk factors for AKI, and presence of oliguria and pulmonary hemorrhage were independent risk factors for mortality.