Kronik hastalığı olan kişilerin aile fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of family functions of people with chronic diseases
- Tez No: 581608
- Danışmanlar: UZMAN İSMAİL ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
AMAÇ: Bu araştırma kronik hastalığı olan bireylerin aile işlevlerinin değerlendirilmesi ve bu konu ile ilgili yapılacak çalışmalara yardımcı olması amacı ile yapıldı. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırmamız gözlemsel ve kesitsel yöntemlerle yürütülen bir çalışmadır. Mart 2019-Haziran 2019 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Semt polikliniğine başvuran 105 kronik hastalığı olan ve 106 kronik hastalığı olmayan toplam 211 kişi çalışmaya dahil edildi. Çalışmamıza dahil edilen kronik hastalık grubu Diyabetes Mellitus, Hipertansiyon ve Kronik Akciğer Hastalıklarıdır. Çalışmaya katılan bireylere sosyodemografik özelliklerini değerlendirmek amacıyla veri toplama formu ve 60 soruluk Aile Değerlendirme Ölçeği uygulandı. Analiz için SPSS 22.0 paket programı kullanıldı. BULGULAR: Çalışmaya katılanlardan 147 (%69,7) kişi kadın ve 64 (%30,3) kişi erkektir. Araştırmaya katılan kişiler 35 ile 55 yaş aralığında olup, kişilerin yaş ortalaması 46,00±7,24 dür.
Özet (Çeviri)
AIM: In this study, evaluating the family functions of the patients who have chronical diseases and helping the studies to be done on this subject are aimed. MATERIAL AND METHOD: Our study is an observational and cross-sectional methods processed study. Between March 2019 – June 2019 with a total of 211 people who applied to the Health Sciences University Keçiören Training and Research Hospital Family Medicine Department were included in the study, 105 of whom have chronic diseases and 106 of have no chronic diseases. The chronic disease group included in our study were Diabetes Mellitus, Hypertension and Chronic Lung Diseases. In order to evaluate sociodemographic characteristics, the data collection form and the 60-item Mc Master Family Assessment Device were administered to the participants. SPSS 22.0 software was used for analysis. RESULTS: 147 (69.7%) of the participants were female and 64 (30.3%) were male. Participants were between 35 and 55 years and mean age was 46.00 ± 7.24.