Üniversite öğrencilerinin ilişki doyumunun ilişki inançları, beden ve kendilik algısı ile kişilerarası yetkinlik değişkenlerine göre incelenmesi
Examining relationship satisfaction of university students according to relationship beliefs, body and self perception and interpersonal competence
  1. Tez No: 581740
  2. Yazar: AYŞE ŞAİKA GİZEM HACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin ilişki doyumunun ilişki inançları, beden ve kendilik algısı ile kişilerarası yetkinlik değişkenlerine göre yordanmasıdır. Araştırmanın örneklemini, Ege Üniversitesinde okuyan ve ilişkisi olan 342 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak İlişki İstikrarı Ölçeği (İİSÖ), İlişki İnançları Ölçeği (İİÖ), Vücut Algısı Ölçeği (VAÖ), Sosyal Karşılaştırma Ölçeği (SKÖ), Kişilerarası Yetkinlik Ölçeği (KYÖ) ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizinde Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular, ilişki inançlarının ve ilişki inançlarının alt boyutlarından olan ' Birbirimize karşı açık ve dürüst olmalıyız' ve 'Romantik idealizm' in ilişki doyumu ile pozitif yönde ilişkili olduğunu göstermiştir. Benzer şekilde, kendilik algısının ilişki doyumunun yordanmasında pozitif yönde anlamlı bir etkisinin olduğu görülmüştür. İlişki inançlarının alt boyutlarından olan ' Birbirimizin bütün ihtiyaçlarını karşılamalıyız' ve 'Birbirimizi değiştirebilmeliyiz' alt boyutlarının ilişki doyumu ile negatif yönde ilişkili olduğu görülmüştür. Araştırmanın diğer değişkenlerinden kişilerarası yetkinlik puanlarının ve beden algısı puanlarının üniversite öğrencilerinin ilişki doyumunu anlamlı düzeyde yordamadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to predict the relationship between university students' relationship satisfaction and relationship beliefs, body and self perception and interpersonal competence. The sample of the study consists of 342 university students who study at Ege University. The Relationship Stability Scale (RSS), Relationship Beliefs Questionnaire (RBQ), Body-Cathexis Scale (BCS), Social Comparison Scale (SCS) and Personal Information Form were used as data collection tools. In this study, Multiple Linear Regression Analysis was used to analyze the data. The findings of this study showed that relationship beliefs and relationship beliefs' factors which named“We should be completely open and honest with each other”,“Romantic İdealism”are positively related to relationship satisfaction. Similarly, self-perception has a positive effect on predicting satisfaction of relationship. Also, the relationship beliefs' factors which named“We should be able to meet all of each other's needs”,“We should be willing and able to change for each other”are negatively related to relationship satisfaction. The other findings of this study is that interpersonal competence scores and body perception scores did not significantly affect the relationship satisfaction of university students.