TÜBİTAK 4006 bilim fuarlarının fen bilimleri öğretmenleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of 4006 TUBİTAK science fairs for science teachers
  1. Tez No: 581741
  2. Yazar: AYŞEGÜL DEDE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADER BİRİNCİ KONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Son yıllarda okullarda bilim fuarlarının gerçekleştirilmesine önem verilmektedir. Bilim fuarları; öğrencilerin fen bilimlerine yönelik algılarının, tutumlarının ve bu derse yönelik başarılarının olumlu yönde etkilenmesi açısından önemlidir. Bu bağlamda bilim fuarlarına yönelik çalışmaların gerçekleştirilmesi ve bu sürecin takibinin yapılması önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı, 4006 kodlu TÜBİTAK bilim fuarlarının etkililiğinin, hazırlık ve uygulama aşamasında yaşanan sorunların fen bilimleri öğretmenleri açısından değerlendirilmesidir. Bu amaca yönelik olarak çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden Fenomonografik yaklaşım çerçevesinde yürütülmüştür. Çalışma grubunu İstanbul'da 2018-2019 eğitim-öğretim yılında 4006 kodlu TÜBİTAK bilim fuarları destekleme programına katılmış olan 20 fen bilimleri öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış mülakat görüşme formu kullanılmıştır. Görüşme formu iki bölümden oluşmaktadır. I. Bölümde demografik bilgilere, II. Bölümde ise projeleri değerlendirmeye yönelik sorulara yer verilmiştir. Öğretmenlerle yapılan mülakatların değerlendirilmesinde içerik analizi yapılmıştır. Yapılan görüşme formu incelendiğinde; katılım sağlayan öğretmenlerin büyük çoğunluğunun 4006 TÜBİTAK bilim fuarlarına karşı olumlu düşünceler sergilediği belirlenmiştir. Öğretmenler, bilim fuarlarına katılım sağlayan öğrencilerde hayal gücü, aktif katılım, özgüven, sosyalleşme, çalışma bilinci ve sorumluluk alma gibi becerilerinin geliştiğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the organizations of the science fairs at schools are placed emphasis on. Science fairs are important since students' perceptions, attitudes and achievements towards natural sciences are affected positively by the science fairs. In this context, it is important to carry out studies for science fairs and to follow up this process. The aim of this study is to evaluate the effectiveness of the 4006 coded TUBITAK science fairs, and the problems experienced by natural sciences teachers during the preparation and implementation stages of the fair. For this purpose, the study was carried out within the framework of Phenomonographic approach which is one of the qualitative research methods. The study group consists of 20 natural sciences teachers who participated in the support program of TUBITAK science fairs coded 4006 in 2018-2019 academic year in Istanbul. In the study, semi-structured interview form was used as data collection tool. The interview form consists of two parts. First part involved in demographic information; second part involved in questions related to the evaluation of projects. Content analysis was conducted to evaluate the interviews with teachers. When the interview form was examined; It was determined that the majority of the teachers participating in the study demonstrated positive thoughts towards 4006 TUBITAK science fairs. Teachers stated that students who participated in science fairs developed skills such as imagination, active participation, self-confidence, socialization, work awareness and responsibility.