Ergenlerde psikolojik iyi oluşun kişilik özellikleri ve yaşam amaçları değişkenlerine göre yordanması
Predicting of psychological well-being with adoloscents according to personali̇ty traits and life goals
  1. Tez No: 581742
  2. Yazar: SEDA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP CİHANGİR ÇANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırma ergenlerde psikolojik iyi oluşun, kişilik özellikleri ve yaşam amaçları değişkenleri açısından yordanma gücünün belirlenmesi amacı ile gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla Psikolojik İyi Olma Ölçekleri, Yaşam Amacı ve Kişilik Özellikleri ölçeklerinin geçerlik ve güvenirlik çalışmaları İstanbul'da yaşayan 635 ergen birey ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini ise İstanbul İli'nin Üsküdar ve Kadıköy ilçelerinde öğrenim gören 933 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Psikolojik İyi Olma Ölçekleri, Yaşam Amaçları Ölçeği, Sıfatlara Dayalı Kişilik Testi ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmada verileri analiz etmek için Sosyal Bilimler İstatistik Paket Programı (SPSS) 18.0 kullanılmıştır. Ergenlerde psikolojik iyi oluşun, içsel ve dışsal yaşam amaçları, dışa dönüklük, nevrotizm, sorumluluk, deneyime açıklık, yumuşak başlılık, duygusal dengesizlik, değişkenleri açısından yordanma gücünün belirlenmesi amacıyla aşamalı çoklu regresyon analizi kullanılmıştır.Araştırmanın bulguları incelendiğinde, içsel ve dışsal yaşam amaçları, dışa dönüklük, nevrotizm, sorumluluk, deneyime açıklık, yumuşak başlılık, duygusal dengesizliğin ergen bireylerde psikolojik iyi oluşu yordadığı görülmüştür. Bu bulgular literatürdeki önceki araştırma bulguları ile karşılaştırılarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to determine the predictive power of relationships with personality traits and life goals in psychological well-being of adolescents. The validity and realibity studies of Psychological Well-being Scale, Life Goals Scale, Personality Traits Scale was conducted with 635 adoloscents who were located in İstanbul.The sample of the research contained 933 high school students who were being educated in Üsküdar and Kadıköy, İstanbul. Psychological Well-being Scale, Life Goals Scale, Adjective Based Test and Personal İnformation Form which was designed by the researcher were used in the study to collect the data. The Statistical Package For Social Sicence (SPSS) version 18.0 was used to analyze the data collected on this research.Stepwise multiple regression analysis was used to determine predictive power of relationships with internal-external life goals, openness to experience, conscientious, extroversion, aggreableness, neuroticisim on the psychological well-being of adolescents. Considering the finding of the study, it was found that internal-external life goals, extroversion, neuroticisim, aggreableness, openness to experience, conscientious were significant predictors of psychological well-being of adolescents. These findings were discussed in comparison with the findings of previous research in the literature.