Chinua Achebe's novels as the chronicle of colonialism in Nigeria
Nijerya'daki sömürgeciliğin tarihi bir kaydı olacak Chinua Achebe'nin romanları
- Tez No: 581753
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA REZZAN SİLKÜ KOCAÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Sömürgecilik, tarih boyunca dünya düzenini şekillendirmiş kayda değer bir gerçekliktir. Emperyalizm ile işbirliği halinde, çeşitli ulusları yönetmiş, sömüren ve sömürülenler arasında giderek artan düşmanlığa yol açmıştır. Sömürgecilik tarihi boyunca, Britanya İmparatorluğu bu sistemin başını çekmiştir ve bu süreçte Nijerya gibi değerli uluslara sahip olan Afrika kıtası hayatın her alanında çeşitli talihsiz zorluklarla yüzleşmiştir. Bu nedenle sömürgeciliğin derin izlerine tepki olarak 'sömürgecilik sonrası' kavramı ortaya çıkmıştır. Sömürgecilik sonrası teori ve eleştirisi ise, sömürgeciliğin sırlarını ortaya koymak adına açığa çıkmıştır. Aynı şekilde sömürgecilik sonrası edebiyatı da çeşitli açılardan tüm sömürgecilik sürecinin gerçeklerine ışık tutmak üzere doğmuştur. Bu bağlamda Afrika'nın sesi olan Chinua Achebe, Things Fall Apart, Arrow of God, No Longer at Ease, A Man of the People ve Anthills of the Savannah romanları aracılığı ile Nijerya'nın sömürgecilik öncesi, sömürgecilik ve sömürgecilik sonrası dönemlerini kronolojik bir biçimde yansıtarak sömürgeciliğin çarpıcı bir analizini ortaya koymuştur. Romanları ve genel olarak eserleri, sömürgecilik sonrası alanında değerli bilgi kaynaklarıdır. Bu çalışma, appropriation, subaltern, mimicry, hybridity, ambivalence gibi 'sömürgecilik sonrası' terimleri yanı sıra, kimlik ve karakter, dil ve söylem, kültür ve yerel düzene odaklanarak mantıklı bir sıralama içerisinde sömürgecilik sonrası teorisi ve eleştirisi ışığında Achebe'nin romanlarını incelemektedir. Genel olarak, bu çalışmada tümevarım yöntemi kullanılarak üç temel sorunun cevabı aranmıştır: 'Ne' sorusuna cevaben Achebe'nin beşlemesinin analizi, 'nasıl' sorusuna cevaben sömürgecilik sonrası teori ve eleştirisinin uygulanması; son olarak da Achebe'nin romanları aracılığı ile ulus inşa etme yolculuğunda itibar kazanmaya yardımcı olduğunu ve ayrıca birtakım yanlışlıkları düzeltmek adına Batı'ya karşılık verdiğini ortaya koymak bu çalışmanın 'niçin' yapıldığı sorusuna cevaptır.
Özet (Çeviri)
Colonialism is a noteworthy reality that has shaped the world order throughout history. In cooperation with imperialism, it has dominated various nations and created a mounting antagonism between the colonized and the colonizer. In the course of the colonial history, the British Empire took the lead, and Africa as a continent with dignified nations like Nigeria encountered various unfortunate challenges in all spheres of life. Hence, as a reaction to the profound impacts of colonialism, the term postcolonialism came into prominence. Accordingly, postcolonial theory and criticism emerged to unravel the mysteries of colonialism. Likewise, postcolonial literature was born to cast light upon the realities of the whole colonization process from diverse angles. In this regard, the voice of Africa, Chinua Achebe made a stunning exploration of colonialism through his novels Things Fall Apart, Arrow of God, No Longer at Ease, A Man of the People, and Anthills of the Savannah reflecting the pre-colonial, colonial and postcolonial eras chronologically. His novels and works in general are precious sources of information in the field of postcolonialism. In this respect, employing postcolonial theory and criticism as well as the postcolonial terms ambivalence, hybridity, mimicry, subaltern, and appropriation, this study discusses Achebe's novels in a sensible order with a specific focus on narrative features, culture and indigenous order, identity and characterization. Overall, in doing so with an inductive manner, three basic questions pertaining to the motive behind conducting such a study are answered reasonably. That is, the chronological analysis of Achebe's pentalogy, the use of postcolonial theory and criticism, and revealing Achebe's nation-building journey to help regain dignity as well as writing back to the West to correct the fallacies are the clear answers of the questions 'what', 'how', 'why' respectively.