A marxist analysis on the works Hard Times by Charles Dickens and a Day Lasts More Than a hundred years by Chinghiz Aitmatov
Charles Dickens'ın Zor Zamanlar ve Cengiz Aytmatov'un Gün Olur Asra Bedel eserleri üzerine Marksist bir analiz
- Tez No: 581781
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Tarih boyunca insanlar çalışmış ve ihtiyaçlarını karşılamışlardır. Ancak bazı zamanlar insanlar başkalarının çıkarları için çalışmak zorunda kalmıştır. Karl Marx ve Frederich Engels kendi toplumlarındaki ayrımcılığı ortadan kaldırmak için işbirliği yaptılar. Onlar çokca bildiri yayımladı ve nihayetinde kısmen amaçlarına ulaştılar. Komünizm veya Marksizm toplumun sosyal problemlerini göstemek için yazarlar için bir başlık haline geldi. Charles Dickens ve Cengiz Aytmatov o yazarlardan bazılarıydı. Ingiliz Edebiyatından Dickens ve Kırgız Edebiyatından Aytmatov, baskı altındaki insanların haklarını savunmak için kalemlerini kullandılar. Sanayileşme ve Sovyet rejimi toplumsal huzuru tahrip etti, böyle bir atmosferde insanlar siyasal baskıdan dolayı rahat davranamaz oldu. Sanayileşme insanları kötü şartlarda yaşamaya, Sovyet rejimi insanları, kendi koydukları kurallara uymak zorunda bıraktı. Kol gücü kullanmanın imkansız olduğu durumlarda, kalemin gücüne başvurmak zorunlu olur. Charles Dickens ve Cengiz Aytmatov döneminde insanlar hükümetlerin zalimliğine karşı koyamıyorlardı ve bu yüzden bazı cesur insanlar kendilerini sorumlu hissedip sistemin kontrolündeki insanların sesi olmaya başladılar. Dickens'ın“Zor Zamanlar”ve Aytmatov'un“Gün Olur Asra Bedel”eserleri bu açıklamalar için iyi örneklerdir. Her iki yazar kendi dönemlerinin hükümetini eleştirdiler ve işçi haklarını savundular. Onlar edebiyatı Marksizm'in gölgesi altında kullanıp işçileri desteklediler. Bu tezde, öncelikle Marksizm açıklacak, ardından edebiyatın tanımlarına ve alanına yer verilip yazarların eserleri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Throughout the history, people have worked and met their needs. Karl Marx and Frederich Engels collaborated to liquidate discrimination in their societies. They manifested a lot and finally, they partially reached their aims. Communism or Marxism became a topic for authors to indicate their social problems. Charles Dickens and Chinghiz Aitmatov were some of those authors. Dickens, from English Literature, and Aitmatov, from Kyrgyz Literature, used their pens to protect oppressed people's right. Industrialisation and Soviet regime destroyed social coherence, in such an atmosphere people could not move freely because of political enforcement. Industrialisation forced people to live in bad conditions and Soviet regime compelled citizens to obey all rules that set by Soviet government. During the age of Charles Dickens and Chinghiz Aitmatov, people could not resist against cruelty of the government, so some brave people felt themselves responsible for this issue and they became voice of people who were controlled by the system. Dickens' Hard Times and Aitmatov's The Day Lasts More Than A Hundred Years are good examples for this explanation. Both writers criticised their times' government, they protected workers' right. They used literature under the shadow of Marxism and they supported workers.