A vector error correction model(VECM) approach in explaining the relationship between interest rate and inflation towards exchange rate volatility in Turkey
Türkiye'deki kurların enflasyon ve faizler kullanılarak açıklanması - Bir hata düzeltme modeli
- Tez No: 581782
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDA SELİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma Türkiye'de kurların enflasyon, faizler ve para arzı kullanılarak incelenmesi için bir hata düzeltme modeli kullanmıştır. Çalışmada kullanılan veri seti 2002-2018 arası aylık düzeltilmiş seridir. Bulunan bulgulara göre kurların faizler ile pozitif ilişkide olduğu, enflasyon ile ise negatif ilişkide olduğu saptanmıştır. Bulunan bulgular ekonomik teori ve kurallarla örtüşmektedir. Faizerin yükselmesi hanehalkının daha çok Türk lirası talep etmesine yol açacak, bu da Türk lirasının değer kazanmasına sebep olacaktır. Aynı zamanda, enflasyonun yükselmesi de kur üzerinde baskı yarattığından, o da negatif bir etki yaratacaktır. Bunların yanında modele açıklayıcı veri olarak para arzı da eklenmiştir, ve görülnüştür ki Türkiye'de para arzı kısa vadede kurların üzerinde negatif bir etkiye sahip olmakla beraber, uzun vadede herhangi bir etkisi yoktur. Bu bulgu da ekonomik değerler ile örtüşmektedir. Artan para arzı, Türk lirasını piyasada bollaştıracak, bu da parada değer kaybına neden olacaktır.
Özet (Çeviri)
The main drivers of a country's economic health is the real Exchange rate. Exchange rate is a very crucial determinant in a country's trade, which is very imporant in free markets. On the other hand, the interest rate also plays a vital role in the economy. These two variables together are affected by the variations in the exchange rate. The attempt of this paper is to investigate the relation between inflation rate, interest rate and the Exchange rate volatility in Turkey between the time period 2010-2017. First, the business cycles of the macroeconomic variables of Turkey will be presented and commented. Then the model will be build and the long-run and the short-run relationship between interest rate, exchange rate and inflation rate will be analysed. At the last stage of the paper, it is aimed to search the economic intiutions and possible reasonings of the results found. Through the research, the approaches which are going to be used while analyzing the series is the Vector Error Correction Model(VECM), cointegration test, Granger causality test and stability test. If any shock is founded, then Impulse Response Function(IRF) will be used to understand the response to shock through the model's variables.