Hicret sonrası Mekke'deki Müslümanlar
Muslims in Makkah after hijrah
  1. Tez No: 581785
  2. Yazar: ABDULLAH SAMİ AVCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİT ÇİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Hz. Peygamber ve Müslümanların Medine'ye hicret etmesinden sonra, Mekke'de kalan Müslümanların olduğu bilinmektedir. Çalışmamızda Mekke'de kalan Müslümanlardan tespit edebildiğimiz kişileri temel alarak Mekke'de kalma sebeplerini ve Mekke'deki faaliyetlerini, aralarındaki bağlantıyı ortaya çıkararak işlemeye çalıştık. Hicret, sadece bir mekân değişikliği olmayıp Müslümanlar için yeni bir sürecin başlangıcıdır. Bu sebeple Medine'ye hicret eden Müslümanlar kadar hicret sonrası Mekke'de kalanlar da önem arz etmektedir. Hicretin Allah'ın emri ile gerçekleştiğini göz önünde bulundurursak, Mekke'de kalanların hicret etmeme veya edememe sebeplerinin ortaya çıkarılması gerekliliği görülecektir. Hicret edenlerin ana yurdu Mekke'de müşrikler arasında kalan Müslümanlar, Hz. Peygamber ve muhacirler açısından önemlidir. İçlerinde Hz. Peygamber adına Mekke'de faaliyet yürütebilecek kişiler olduğu gibi, aciz durumda olup ivedi hicret etmesi gerekenler de bulunmaktadır. Hicret edenler kadar Mekke'de kalan Müslümanlar da İslâm uğruna verilen mücadelenin merkezinde yer almışlardır. Araştırmamız sonucunda geride kalan Müslümanların hepsinin tek bir sebep ile Mekke'de kalmadığı, Mekke'de Müslümanlar adına hareket etme imkânının kısıtlı olduğu, aralarında aciz durumda bulunan kişiler olduğu gibi Hz. Peygamber adına faaliyet yürütenlerin de bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
After the Prophet and Muslims emigrated to Medina, it is known that there were Muslims staying in Mecca. In our study, we tried to process the reasons of staying in Mecca and its activities in Mecca by revealing the connection between them, based on the persons we can identify from Muslims staying in Mecca. Hijra is not only a change of place but also the beginning of a new process for Muslims. For this reason, Muslims who migrate to Medina are as important as those who stay in Mecca after the emigration(Hijra). Considering that the emigration took place by Allah's command, it will be seen that the reasons of those who stay in Mecca should not be emigrated or not. Muslims who are among the idolaters (Mushrikeen) in Mecca, the homeland of the emigrants, are important for the Prophet and the refugees (Muhâjirin). Among them are those who are able to carry out activities in Mecca on behalf of the Prophet, as well as those who are incapable of emigration. The Muslims who stayed in Mecca as well as the emigrants were at the center of the struggle for Islam. As a result of our research, it was found that not all of the remaining Muslims stayed in Mecca for a single reason, the possibility of acting on behalf of Muslims in Mecca was limited, and among those who were incapacitated, there were those who carried out activities on behalf of the Prophet.