Mısırda koçan kurdu (Sesamia cretica led. sesamia nonagrioides lef. lepidoptera: Noctuidae)'na dayanıklılığın kalıtımı ve bunun bazı tarımsal özelliklere olan ilişkileri üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 58179
  2. Yazar: NERMİN KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN TURGUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
öz MISIRDA KOÇAN KURDU (Sesanda cretica Led. Sesanda nonagrloides Lef. Lepidoptera: Noctuidae)'NA DAYANIKLILI?IN KALITIMI VE BUNUN BAZI TARIMSAL ÖZELİKLERLE OLAN İLİŞKİLERİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Nermin KOÇ Doktora Tezi, Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Kenan TURGUT 1997, 90 sayfa Mısır koçan kurdu (Sesanda cretica Led. Sesamia nonagrloides LefJ'na sap dayanıklılığının kalıtımını saptamak için, dayanıklılıkları farklı düzeyde dört mısır (Zea nays L.) kendilenmiş hattı arasında oluşturulan üç melez populasyonunda generasyon ortalaması ve generasyon varyans analiz yöntemleri kullanıldı. Böcek dayanıklılığı, çiçeklenme dönemi sonrası dayanıklılık temelindeki suni infestasyon koşullarında bitki başına tünel uzunluğu, tünel sayısı ve çıkış deliği sayısı ölçütlerine göre değerlendirildi. Ayrıca böcek dayanıklılığı ile diğer agroncmik özellikler arasındaki basit ilişkiler araştırıldı. Üç melez populasyonunun altı generasyonu (Pı, P2, Fx, F2, Bı, B2) ile kurulan denemeler iki yıl yürütüldü ve herbir yıl için ayrı değerlendirildi. Generasyon ortalaması analizine göre üç melezde incelenen özelliklerin beliriminde yıllarla uyum içinde, önemli olarak saptanan eklemeli ve dcminantlık gen etkilerinin yanında epistatik etkilerin de önemli olduğu saptanmıştır. Generasyon varyansları analizleri, kısmi dcminantlık kalıtım tipi ile genetik varyansın en önemli öğesinin eklemeli varyans olduğunu göstermiştir. Önemli ve oldukça yüksek tahminlenen kalıtım dereceleri ve beklenen genetik ilerlemeler, mısır koçan kurduna dayanıklılık için seleksiyonun erken generasyonlarda mümkün olabileceğini göstermektedir. Dayanıklılık ölçütü olarak incelenen özellikler ile tane verimi arasındaki basit korelasyon katsayıları negatif olarak önemli olmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Mısır (Zea mays L. ), mısır koçan kurdu (Sesamia cretica Led. Sesanda nonagrloides Lef. ), böcek dayanıklılığı, kalıtım, basit korelasyon. JÜRİ : Prof.Dr. İsmail TURGUT Doç. Dr. Kenan TURGUT Yard.Doç.Dr.BUlent SAMANA
Özet (Çeviri)
ABSQttCT INVESTIGATIONS ON THE INHERITANCE OF RESISTANCE TO PINK STEM BORERS (Sesamia cretica Led. Sesamla nonagrioides Lef. Lepidoptera: Noctuidae) IN MAIZE AND ITS RELATION TO SCME AGRONOMIC CHARACTERS Nermin KOÇ Ph.D. Thesis, in Field Crops Adviser: Assoc. Prof.Dr. Kenan TURGUT 1997, 90 pages The generation-mean and generation variance method of analysis were used to determine the inheritance of stalk resistance to pink stem borers (Sesamia cretica Led. Sesamia nonagrioides Lef.) in maize (Zea mays L. ) in three cross populations derived from among four maize inbreed lines in different levels of resistance. The insect resistance was evaluated according to the damage index of length of cavities, number of cavities and number of exit holes per plant, under artificial infestation conditions in the basic of resistance after flowering. The experiments including six generations (Pi, P2, Fi, F2, Bi, B2) of three cross populations were carried out for two years and data were evaluated each year separately. In addition, the simple correlations between resistance and other agronomic traits were investigated. According to the generation mean analysis, not only additive and dominance but also epistasis gene effects were found significant for all traits in the crosses studied for each year. Generation variance analysis shewed that additive variance was the major component of genetic variance with partial dominance of inheritance. Due to the estimation of highly significant broad sense heritability and expected genetic advance, selection for resistance to pink stem borers in early generations seemed possible. The simple correlation coefficients between damage indexes and grain yield were negatively significant. THE KEYWORDS : Maize (Zea mays L. ), Pink stem borers (Sesamia cretica Led. Sesamia nonagrioides Lef. ), insect resistance, heritability, the simple correlation. COMMITTEE : Prof.Dr. İsmail TURGUT Assoc.Prof.Dr.Kenan TURGUT Asst.Prof.Dr.BUlent SAMANCI 11