Düşüncenin resmi: Raffaello'nun Atina Okulu Freskinin felsefi tahlili (Görsel düşünme ile betimleyici bir yapılandırma denemesi)
The picture of thought: The philosophy analysis of Athenas chool Fresk of Raffaello(A descriptive confugiration essay with visualising thinking)
  1. Tez No: 581855
  2. Yazar: MEMET GÜNDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN ÇEVİKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Sanat Tarihi, Philosophy, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bir öğretim modeli olarak sanatın felsefe derslerinde uygulanması, her iki disiplinin karşılıklı olarak varoluş amaçlarıyla koşut bir teşebbüstür. Sanatın birikimi ve hakikati anlatma şekli, felsefe konularının gerek zihinsel kavranılması gerekse insanın anlama yetisinin daha etkin kılınması hususunda önemli bir işlev göreceği kanısındayız. Özellikle görsel düşünme olarak kavramsallaştırılan düşünme biçimi, insan kavrayışının boyutlarını ve imkânlarını geliştirecektir. Uygulanabilirlik ve sonuç almaya yönelik somut bir örnek olarak ele aldığımız fresk, yeni bir öğretim imkânı ve tezimizin uygulama sahası olmaktadır. Böylece, insan- varlık ilişkisinde yeni bir dilin kurulması ve düşünme, anlama, anlatma süreçlerinde yeni bir yol olacağı düşüncesindeyiz. Öte yandan tarihi bir rol olarak sanat ve felsefenin, insanın hem anlamı/ kavramının hem de formunun (bedensel bütünlük) korunmasında önemli bir sorumluluğu vardır. Bu sorumluluk, her iki disiplinin ortaya çıkış ve var oluşlarıyla da uyumlu ve gereklidir. Avrupa'da Rönesans ile yeni bir dünyanın mimarı olan sanat, öte yandan Platon'dan beri insanı mağaradan çıkarma çabasındaki felsefe bugün aynı sorumluluğun iki kanadıdırlar.
Özet (Çeviri)
The implementation of art in philosophy as a teaching pattern is a parallel attempt with the goal for reciprocatively being of both two disciplines. We think that accumulation of art and explaining form of truth is an important function of philosophy topics either mental comprehension or more active understanding of human. Especially, thinking form which is conceptualizing as visualising thinking will improve the opportunities and dimensions of people understanding. Fresco that we tackle as a tangible example that is practicality and result oriented is being a new teaching opportunity and field of implementation of our thesis. By this way, we are in consideration that a new language formation in human - being relationship will be a new way at thinking,understanding, explaining process. On the other hand, art and philosophy as a historical role have an important responsibility for both notion of human and protection of physical integrity. This responsibility is necessary and coherent with existence and occurrence of both two disciplines. The art which is architecture of a new world with Renaissance in Europe and philosophy which takes out human from cave ever since Platon are two factors of the same responsibility today.