The factors that influence usage of mobile augmented reality application
Mobil artırılmış gerçeklik uygulamasında kullanımı etkileyen faktörler
  1. Tez No: 581935
  2. Yazar: MERVE YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NURİ BAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Akıllı cihazların kullanımının artmasıyla birlikte artırılmış gerçeklik teknolojisi mobil cihazlarda yaygınlaşmaya başlamıştır. Kullanıcı etkileşimli teknolojilerde olduğu gibi mobil artırılmış gerçeklik uygulamalarında da uygulamanın kullanımını etkileyen faktörler mevcuttur. Bu çalışma kapsamında mobil artırılmış gerçeklik uygulamasında kullanımı etkileyen faktörler araştırılmıştır. Araştırma sürecince genel olarak AG ve MAG incelmiş olsa da araştırmanın anket ve görüşme kısmında Augment uygulaması kullanılmıştır. Üç ayrı kısımdan oluşan görüşme ve nicel bir deneysel çalışma yapılmıştır. 139 tane değişken okunulan makalelerden ve görüşmelerden elde edilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda bu değişkenler içerisinden 22 tanesi seçilmiştir. Anket çalışmasında ise elde edilen 22 kavramın incelenmesini sağlayacak 47 soru sorulmuştur. Nicel deneysel çalışma kapsamında 146 katılımcı soruları cevaplandırmıştır. Anket verileri internet tabanlı form aracılığıyla toplandı. Bu çalışmanın sonucu olarak da, MAG uygulamasında kullanımı etkileyen en önemli faktör güvenlik ve gizlilik olmuştur. Takip eden faktörler ise öğrenme kolaylığı, uygulamadaki modelin görüntü kalitesi ve kullanım kolaylığı olmuştur. Sonuç itibariyle, bu beş değişkeni MAG uygulaması tasarlarken veya geliştirilirken tasarımcıların/yazılımcıların göz önünde bulundurması tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
With the increasing use of smart devices, augmented reality (AR) technology has become widespread in mobile devices. As with user interaction technologies, there are factors affecting the use of applications in mobile augmented reality (MAR) applications. In this research study, the factors which affect the use of mobile augmented reality were investigated. Although AR and MAR were generally investigated during the research period, Augment, the application, was used in the survey and interview part of the research study. The interview, which consists of three different parts, and a quantitative experimental study were conducted. 139 variables were obtained from articles and interviews. As a result of the studies, 22 of these variables were selected. In the study, 47 questions were asked to examine the 22 concepts. In the quantitative experimental study, 146 participants answered questions. The survey data was collected by a web based form. As a result of this study, the most important factor that influences usage of MAR application is security and privacy. The following factors are ease of learning, visual quality of the application 3D model, and ease of use. To sum up, it is recommended that designers, and application developers consider these five variables when designing or developing a MAR application.