Sanayi devrimi sonrası resim sanatında malzeme kullanımı ve ifade biçimleri
Use of material and expression syyles in the art of painting after the industrial revolation
  1. Tez No: 581936
  2. Yazar: FEYZİ ÇELİKTEN
  3. Danışmanlar: PROF. ZELİHA AKÇAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Çağımızın başında başlı başına bir ifade biçimi olmayı başarmış“malzeme”kavramı, tarihsel süreç içerisinde birçok sanatçı tarafından farklı bir şekilde alternatif ifade biçimleriyle ele alınmıştır. Akıl ve bilimin gelişmesine paralel olarak bireyin“ben”ve“öz”gibi kavramları anlamlandırmasıyla, malzeme bağlamında yeni düşünce yapıları meydana gelmiştir. Tüm bu değişimler sanatı doğrudan etkilemiş, Modern Sanat' la birlikte malzeme teknik ve düşünce bağlamında geleneksel sanattan bağlantısını koparıp başlı başına bir ifade biçimine dönüşmüştür. Dört ana bölümden oluşan bu tez çalışmasının birinci bölümünde sanayi devrimi üzerinde durulmuştur. Sanayi devriminin bilimsel ve endüstriyel gelişmeleri incelenmiş ve yeni ifade biçimleriyle malzeme kullanımına geçmeden önce, sanayi devriminden sonra oluşmaya başlayan modern sanatın doğuşu ve öncü sanatçıları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise 20.yy. da“Kübizm”le birlikte; teknik, ifade biçimi ve malzeme bağlamında kırılma noktaları yaratan sanatçıların düşünce biçimleri ve çalışmaları üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde salt haliyle sanatın temel unsuru ve başlı başına bir ifade biçimi olmayı başarmış malzeme kavramı gözlemlenmiştir. Ayrıca bu bölümde malzeme teknik bağlamda incelenmeye çalışılmış ve malzeme temelli resim teknikleri açıklanıp örneklendirilmiştir. Bunların sonucunda ise malzemenin süreç iv içerisinde kavramsal (soyut) boyuta taşındığı gözlemlenmiş, düşüncenin de birer malzeme olabileceği örneklerle açıklanmıştır. Son bölümde ise araştırmacının 20.yy.'dan, teknik, ifade biçimi ve malzeme kullanımını referans alarak ürettiği çalışmalara yer verilmiş ve çağın teknolojik olanaklarından yararlanılmaya çalışılmıştır. Tarihsel süreç içerisinde bakıldığında Modern Sanat ile birlikte sanatın değer yargıları yeniden incelenmiş ve yeni yaklaşımlar elde edilmiştir. Sanatın bilek gücünden çıkıp akıl gücüne dönüştüğü ve her şeyin sanat, sanat malzemesi olabileceği gözlemlenmiştir. Bu bakımdan bu araştırma çalışmasında malzemenin keskin bir şekilde boy gösterdiği sanatsal ifade biçimleri ele alınarak incelenip tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of“material”which has succeeded to be a form of expression in its own right at the beginning of our age, has been handled differently by many artists in the historical process with alternative forms of expressions. As being parallel with the devolopment of reason and science, people has made sense of concepts such as selfness and esence and new thinking structures have emerged in the context of material. All these changes directly influencet art, and with the Modern Art, the material was disconnected from the traditional art in terms of technique, thought and turnet into a form of expression. In the first chapter of this thesis, which consist of four main chapters, the focus is on Industrial Revolution. The scentific and industrial devolopments of the Industrial Revolution were examinet and the emergence of Modern Art which began to emerge after Industrial Revolution before the use of materials whit new forms of expression was emphasized. In the second chapter, in the twentieth century whit the Cubism; techniques, styles of expression and material in the context of point of reflection on the artists thinking and work is emphasized. In the third chapter the concept of material vi which succeeded to be a basic element of art and form of expression in itself is observed. In addition, ın this chapter, the concept of material is also tried to be examinet in technicel context and material based on painting techniques are explained and exemplified. As a result of these studies, it is opserved that the material is carried out to a conceptual (abstract) dimension in progress and explained with examples that thought could be a material. In the last chapter, the studies that the researcher conducted from the 20th century with reference to technique expression and use of material are given and technological opportunities of the age have been tried to utilized. Throughout the historical process, the valued judgments of modern art are re- examined and new approaches have been obtained. It has been observed that art is transformed from wrist power to mental power and everything can be art and art material. In this research study, in this respect, the artistic expression forms in which material appears sharply have been examined and completed.