Tekstil tasarımın iç mekanda kullanımının incelenmesi
Investigation of indoor use of textile desgn
  1. Tez No: 582032
  2. Yazar: TAŞKIN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE YARAREL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
VII ÖZET TEKSTİL TASARIMIN İÇ MEKANDA KULLANIMININ İNCELENMESİ Tekstil, insanın dış etkenlerden korunma ve örtünme ihtiyacı sonucunda ortaya çıkmıştır. Tasarım ise günümüzde kullanılan anlamına, Endüstri Devrimi sonrasında yaşanan zanaat ve makine birlikteliği ile ulaşmıştır. Bu bağlamda tekstil tasarım tarihinin, Endüstri Devrimi'nden günümüze kadar olan süreci kapsadığı söylemek mümkündür. Dokuma, örme, baskı ve giyim tasarımı alt başlıklarında ele alınan tekstil tasarım tarihinin zanaattan dijitale kadar değişimi, 20. yüzyıldan günümüze teknolojik ilerlemeler ile sosyo-kültürel yapı ekseninde ele alınmıştır. Amaç, dönemlerin öne çıkan tasarımları üzerinden tekstil tasarım tarihinin değişim sürecinin ana hatlarını çıkarmak ve bundan sonra yapılacak araştırmalara bir basamak oluşturmaktır. Tekstil ürünlerinin kullanım amacı ve üzerine yüklenilen anlamlar zamanla farklılık gösterdiğinden tüm tekstil ürünlerinin günün koşullarına ve toplumların kültürel yapılarına göre şekillendikleri bilinmektedir. Bu yönden tekstil ürünleri materyal, form ve tasarımları açısından toplumların özelliklerini yansıtarak günümüze taşıyan kültürel unsurlar olarak kabul görmektedir. Sanayi Devrimi'nden sonra gelişmiş toplumlarda egemen olan tasarım kültürü ve bağlamı diğer tüm sektörlerde olduğu gibi tekstil sektöründe de üretim tekniklerinin gelişmesine, yeniden yorumlanmasına ve farklı malzeme kullanımı ile tasarım arayışlarına gidilmesine neden olmuştur. Bu araştırmanın amacı tekstil kullanımının iç mekan tasarımına yansımalarını incelemektir.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT INVESTIGATION OF TEXTILE DESIGN INDOOR USE Textile has emerged as a result of the need for protection and covering from external factors. Design has reached its current meaning with the combination of craft and machinery after the Industrial Revolution. In this context, it is possible to say that the history of textile design covers the period from the Industrial Revolution to the present day. The change in the history of textile design from craft to digital, discussed in the sub-headings of weaving, knitting, printing and clothing design, has been discussed in the axis of socio-cultural structure with technological advances since the 20th century. The aim is to outline the change process of the history of textile design through the prominent designs of the periods and to form a step for further research. As the purpose of usage of textile products and the meanings imposed on them vary over time, it is known that all textile products are shaped according to the conditions of the day and the cultural structures of the societies. In this respect, textile products are accepted as cultural elements that reflect the characteristics of societies in terms of materials, forms and designs. The design culture and context, which was dominant in developed societies after the Industrial Revolution, led to the development, reinterpretation of production techniques in the textile sector as well as all other sectors, and the search for design with the use of different materials. The aim of this study is to examine the reflections of textile usage on interior design.