Yetişkinlerde egzersiz bağımlılığı ile narsisizm arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between exercise dependence and narcissism in adults
- Tez No: 582109
- Danışmanlar: PROF. DR. NİMET KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışmanın amacı düzenli olarak egzersiz yapan bireylerin egzersiz bağımlılığı ile narsisizm arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmaya Bursa ilinde spor salonlarından en az bir yıldır düzenli olarak egzersiz yapan, yaşları 18-65 arasında değişen 271 birey katılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği ve Narsistik Kişilik Envanteri kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 22 paket programıyla yapılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapio-Wilk testi ile test edilmiştir. Gruplar arası karşılaştırmalar Mann-Whitney U testiyle yapılmıştır. Değişkenler arası ilişkiler ise Spearma's sıra korelasyon katsayısıyla incelenmiştir. Çalışmanın sonunda, katılımcıların narsisizm düzeyi ile egzersiz bağımlılığı arasında anlamlı ilişki olduğu belirlenmiştir. Narsisizm boyutlarından“Üstünlük”,“Teşhircilik”,“Sömürücülük”,“Hak İddia Etme”,“Kendine yeterlilik”ve“Otorite”ile cinsiyetler arasında anlamlı ilişki bulunmaktadır. Narsisizm ile Egzersiz Bağımlılığı alt boyutlarından“Zaman ve Egzersiz Tercihi”ve“Devamlılık”arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Araştırmaya katılanların yaşları arttıkça narsisizm ve egzersiz bağımlılığı seviyelerinin düştüğü belirlenmiştir. Ayrıca kadınların eğitim seviyesi ilerledikçe hak iddia etme düzeyinin de arttığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the level of narcissism of individuals who exercise regularly. 271 individuals aged between 18 and 65 years participated to the research. Personal information form and Narcissistic Personality Inventory were used as data collection tool. The SPSS 22.0 packet program was used to for data analyze. The suitability of the data for normal distribution was tested by Shapiro-Wilk test. Mann-Whitney U test was used for comparisons between the groups. At the end of the study, there was a significant relationship between the narcissism level of the participants and exercise dependence. In the analysis of the data, descriptive statistical analysis and Spearman rho was used in order to determine the difference between variables. At the end of the study, it was determined that there was a significant relationship between the narcissism level and the narcissism dimensions of the participants. There is a significant relationship between narcissism dimensions“superiority”,“exhibitionism ”,“ exploitation”,“claim”,“ self-sufficiency ”in terms of sexes. When we look at the level of education with narcissism there is a statistically significant relationship in favor of women in the“claim”dimension. A significant relationship was found between narcissism and Exercise Addiction sub-dimensions“Time and Exercise Preference”and "Continuity.. It was determined that narcissism and exercise dependence levels decreased as the age of the participants increased. In addition, it was determined that the levels of narcissism decreased as the age of the participants increased.