Morality, redemption, and spirituality in Graham Greene's works
Graham Greene'nin eserlerinde ahlak, kefaret ve tinsellik
- Tez No: 582110
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN GÖRMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı Graham Greene'in dört kitabında ahlak ve kefareti açıklamak ve aynı zamanda yazarlarını tanıtmaktır. Greene, ünlü bir modern romancı, oyun yazarı ve gazetecidir. İngiliz edebiyatına manevi bir boyut kazandırmıştır. Romanlar, kısa öyküler, denemeler, mektuplar ve otobiyografiler dahil çok sayıda kitabı yazmıştır. İngiliz edebiyatında eleştirmenler tarafından Katolik bir yazar olarak bilinir. Bu çalışmada konuyla ilgili dört roman seçilmiştir: The Heart of the Matter (1948), The Power and the Glory (1940), The End of the Affair (1951) ve Brighton Rock (1938). Greene çoğunlukla Katolik ilkeleri ile ilgili olarak insanlığın manevi kısımlarına odaklanır. Eserlerinde insanlığın kurtuluş sürecini inceler ve laikliğe karşı çıkar çünkü laiklerin kilisenin gücünü yok ettiğine inanır. Eserlerinde ahlak vurgusu yaparak kötülük ve iyilik üzerine yoğunlaşır. Greene, yozlaşmanın nedeni olarak Avrupalı yaşam tarzı ve ahlakı yok sayarak bu yanlışları ayakta tutan politikalar olduğunu iddia eder. Greene, modern maddeci toplumun Allah'a ve toplum değerlerine olan inancını kontrol altına aldığını düşünür. Modern toplum değerlerini, ahlakını ve yaşamın tadını kaybetmiştir. Bu çalışma Greene'in neden kurtuluş konusuna yoğunlaştığı ve ana karakterlerinin neden çoğunlukla dini karakterler olduğu gibi sorulara cevap vermeye çalışır. Karakterlerin neden son sahnede intihar ederler veya ölürler? gibi sorulara cevap aranmaya çalışılacaktır. Konuya ışık tutmak ve daha fazla açıklık getirmek için bu tezde Greene'in düşüncelerini destekleyen İncil'den bazı ayetler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to explain morality, redemption, and spirituality in four books of Graham Greene and to introduce the author and his writings. Greene is a famous modern novelist, playwright, and journalist. He gave English literature a spiritual dimension. He has many novels, short stories, essays, and letters. The critics label him as a Catholic writer. In this study, four novels are chosen relevant to the topic: The Heart of the Matter (1948), The Power and the Glory (1940), The End of the Affair (1951), and Brighton Rock (1938). Greene mostly focuses on the spiritual parts of humanity in relation to Catholic principles. He tries to reestablish the process of Salvation throughout his writings, and he opposes the ideology of Secularism. Greene's writings oppose Secularism because he believed that Secularists destroyed the power of the church. He has shown morality in his works and focused so much on evil and goodness. Greene states that the reason behind this type of writing is a Western lifestyle and the regime that has made them live as oblivious, meaning that the ethic to them is not significant. Greene believes that the materialism of modern society has controlled faith in God and community values. The modern society has lost its values, morality and the taste of life. This thesis tries to show why Greene concentrates on redemption and why his protagonists are mainly religious characters. Moreover, such questions as why the characters commit suicide or die in the last scene are sought to be answered. To explain this argument more some verses from the Bible have taken in order to demonstrate Greene's thoughts.