18-40 yaş arası yetişkinlerde egzersiz ile bağımlılık yapıcı madde kullanımı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between exercise and addictive substance use in adults aged 18-40
- Tez No: 963851
- Danışmanlar: PROF. DR. MANSUR BEYAZYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma, 18-40 yaş arası yetişkinlerde madde kötüye kullanım eğilimlerini belirlemeyi ve egzersiz ile arasındaki ilişkiyi analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışma 18-40 yaş arası 111 katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Örneklem seçilmeksizin, çalışmaya katılmaya gönüllü bütün katılımcılar çalışmaya dahil edilmiştir. Veriler, 36 soruluk çevrimiçi bir anketin Google forms üzerinden paylaşılması ile Mayıs-Haziran 2025'te toplanmıştır. Sosyodemografik veriler Sosyodemografik veri formuyla, egzersiz alışkanlıkları Uluslararası Fiziksel Aktivite Ölçeği Kısa Formu kullanılarak, madde kullanım eğilimleri ise Bağımlılık Profil indeksi Kısa Formu kullanılarak değerlendirilmiştir. Toplanan veri SPSS versiyon 27 kullanılarak analiz edilmiştir. Madde kullanım eğilimi ve fiziksel egzersiz alışkanlıklarında yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim seviyesi ve gelir düzeyi gibi kategoriler bakımından anlamlı farklılıklar tespit edilmiş, örneklemin tamamında madde kullanım eğilimi ile egzersiz alışkanlıkları arasında anlamlı bir korelasyon ilişkisi saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine substance abuse tendencies in adults aged 18-40 and to analyze the relationship between them and exercise. The study was conducted with 111 participants aged 18-40. All participants who volunteered to participate in the study were included in the study without selecting a sample. Data were collected in May-June 2025 by sharing a 36-question online survey via Google forms. Sociodemographic data were assessed using the Sociodemographic data form, exercise habits were assessed using the International Physical Activity Questionnaire Short Form (IOAQ-SF) and substance use tendencies were assessed using the Addiction Profile Index Short Form (BAPI-SF). The collected data were analyzed using SPSS version 27. Significant differences were found in substance abuse tendency and physical exercise habits in terms of categories such as age, gender, marital status, education level and income level and no significant correlation was found between substance abuse tendency and exercise habits in the entire sample.