Causes and consequences of the highly skilled migration from Turkey to Germany: 2014 - 2019
Türkiye'den Almanya'ya vasıflı emek göçünün nedenleri ve etkileri: 2014 – 2019
  1. Tez No: 657572
  2. Yazar: HAZAL BÖLEREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA GÜLFER IHLAMUR ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez 2014 yılından beri artan Türkiye'den Almanya'ya yüksek vasıflı emek göçünün nedenlerini ve sonuçlarını analiz etmek amacını taşımaktadır. Yeni oluşan ve hala devam ettiği gözlemlenen göç hareketi üzerine literatürde sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Var olan çalışmalar da yeni göç hareketinin neden ve sonuçlarını kapsamlı bir şekilde değerlendirmemektedir. Bu nedenle, bu araştırma ile literatürdeki tartışmalara katkı sunmak amaçlanmaktadır. Çalışma, yüksek vasıflı insanların göç sebeplerini, onları iten ve çeken faktörler altında incelemekte ve sonuçlarını göç edenler, Türkiye ve Almanya'daki koşullar üzerinden ayrı ayrı değerlendirmektedir. Araştırma kapsamında, Almanya'ya göç etmiş ve yakın zamanda Almanya'ya göç etmeyi planlayan yüksek vasıflı kişilerle Şubat – Haziran 2020 tarihleri arasında 35 röportaj gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda temel itici faktörler Türkiye'deki siyasi gelişmeler, eğitimde eşitsizlik, düşük eğitim kalitesi, kötü çalışma koşulları, kısıtlı kariyer imkanları, ve kısıtlı kişisel alan olarak belirlenmiştir. Nitelikli emeği Almanya'ya çeken temel faktörler ise yüksek kalitede hayat standartları ve Türkiye'ye coğrafi yakınlığıdır. Göçün sonuçlarının değerlendirmesinde ise yeni göçmenlerin Türk diasporasından ve ev sahibi toplumdan ayrışarak yeni bir topluluk oluşturduğu gözlemlenmiştir. Oluşan topluluğun ülkelere olan bağlarına bakarak, bu insan hareketliliği Türkiye için bir kayıp Almanya için ise bir kazanç olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the causes and consequences of the Turkish highly skilled migration to Germany that has accelerated since 2014. It questions the motivations of migration as push and pull factors and evaluates the results for the highly skilled migrants, Turkey, and Germany. To achieve this goal, 35 interviews were conducted with highly skilled migrants and potential migrants between February and June 2020. The findings demonstrated that the main push factors for the migrants are political problems, unequal education opportunities, low quality of education, bad working conditions, limited career paths, and limited personal space. On the other hand, the main pull factors were detected as Germany's high quality of life standards and geographical proximity to Turkey. The evaluation of the results shows the formation of the new Turkish community in Germany. This community's ties with countries show that this migration currently constitutes a loss of human capital for Turkey. On the other hand, it is determined as a brain gain for Germany.