Amerikan proletarya edebiyatında kesişen ayrımcılıkların temsilleri
Representations of multiple oppressions in American proletarian literature
  1. Tez No: 582156
  2. Yazar: AYSUN KARPUZOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRİN YAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma The Disinherited, The Jews Without Money, The Girl adlı Amerikan proletarya edebiyatından seçilmiş romanlardaki karakterlerin yaşadıkları ırk, sınıf, toplumsal cinsiyet ayrımcılıkları ve bu ayrımcılıklarla olan mücadelelerini konu alır. Tezde incelenmek üzere beyaz işçi erkek, beyaz işçi kadın ve Yahudi işçi erkek olmak üzere üç farklı Amerikan işçi karakter ele alınmıştır. Roman karakterleri aracılığıyla Amerikan toplumundaki sınıfsal eşitsizlik, ırkçılık ve cinsiyetçilik gibi kavramlar kesişen ayrımcılıklar kuramı bağlamında değerlendirilmiştir. Romanlar, Amerikan toplumundaki her bireyin kendi kimliğine özgü ayrımcılıklar deneyimlediği, her bir ayrımcılığın diğerleriyle ilişki içinde olup bir diğerini yapılandırdığı çoklu baskıcı sistemler bağlamında tartışılacaktır. Bu incelemeyi yapabilmek için ilk bölümde, Amerikan toplumundaki ırk, sınıf ve toplumsal cinsiyet ayrımcılıklarını ele alan iki karşıt sosyolojik kuram açıklanacaktır. Daha sonraki bölümde, romanların tarihsel arka planını kapsayan 1930'lar Amerika'sının politik, ekonomik ve toplumsal koşulları ele alınacaktır. Üçüncü bölümde ise, Amerikan proletarya edebiyatının temaları, üslubu, kategorileri gibi konulara değinilecek ve akıma yönelik eleştirilere yer verilecektir. Son bölümde ise, bahsedilen kuramlara göre analiz edilen romanlara yer verilmiştir. Tezde, çalışılan romanlar ışığında homojen bir Amerikan işçi sınıfından bahsedilemeyeceği kanıtlanmaya çalışılacaktır. Bunu yaparken, sınıf kimliğinin ırk ve toplumsal cinsiyet kimlikleriyle iç içe olduğu ve sınıf bilincinin diğer kimliklerden bağımsız düşünülemeyeceği gözler önüne serilecektir. Tezin bir diğer amacı da, güç ilişkilerinin basitçe sınıfsal eşitsizlikle değerlendirilemeyeceğini ve toplumda çoklu baskıcı sistemlerin var olduğunu seçilen Amerikan proletarya edebiyatı romanları aracılığıyla sunmaktır.
Özet (Çeviri)
This study discusses the racial, class, gender discrimination against the characters and their struggle against these discriminations in the selected American proletarian novels named The Disinherited, The Jews Without Money, The Girl. To be examined in this thesis, three different American worker characters, a white male worker, a white female worker and a Jewish male worker, are discussed. Through the novel characters, concepts such as class inequality, racism and sexism in American society are evaluated in the context of the intersectionality theory. The novels will be discussed in the context of multiple oppressions in which each individual in American society experiences discrimination specific to his or her identity, and in which each discrimination is in relation to and structuring one another. In order to make this analysis, in the first part, two contrary sociological theories dealing with racial, class and gender discrimination in American society will be explained. In the next section, the political, economic and social conditions of America in the 1930s covering the historical background of the novels will be addressed. In the third chapter, the themes, styles and categories of American proletarian literature will be mentioned and criticisms towards this trend will be presented. In the last chapter, the novels analyzed in the light of the mentioned theories are included. In the thesis, it will be tried to prove that a homogenous American working class cannot be mentioned in the light of the novels studied. While doing this, it will be revealed that class identity is intertwined with race and gender identities and that class consciousness cannot be considered independent of other identities. Another aim of the thesis is to present through the selected novels of American proletarian literature that power relations cannot be evaluated simply by class inequality and there are multiple oppressions in society.