Diskli gübre dağıtma makinalarında bazı yapısal özelliklerin ve işletme parametrelerinin gübre akışına etkisi
- Tez No: 58497
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM ÖZSERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Ülkemizde yaygın olarak üretilen ve kullanılan diskli gübre dağıtma makinalarında değişik gübrelerin depodan dağıtıcı disk üzerine akışı bu araştırmanın konusu olmuştur. Bu amaçla, standart bir diskli gübre dağıtma makinası deposunda farklı şekillerdeki (Üçgen, kare, trapez, uçları kavisli kare ve dikdörtgen) orifisler, değişik büyüklüklerde (150, 300, 450, 600 ve 750 mm2) ve iki konumda (depo tabanı ve depo yan yüzeyi) kullanılmıştır. Araştırmada amonyum sülfat (%21 N) ve üre (%46 N) gübreleri 300, 540 ve 780 min1 olmak üzere üç karıştırıcı hızında denenmiştir. Amonyum sülfat gübresi üre gübresine göre daha yüksek bir akış miktarına sahip olmuş ve depo tabanındaki orifislerden elde edilen akış değerleri depo yan yüzeyinden elde edilen değerlerden daha büyük bulunmuştur. Orifis alanı ve karıştırıcı hızının artışıyla birlikte gübrelerin akış miktarları da artmıştır. Bu artış, amonyum sülfat gübresinde daha fazla olmuştur. En büyük akış miktarları uçları kavisli kare orifisde belirlenmiş ve bunu sırasıyla kare, üçgen, trapez ve dikdörtgen orifisler izlemiştir. Yine araştırmada amonyum sülfat gübresinin daha iyi bir akış düzgünlüğüne sahip olduğu belirlenmiştir. Depo tabanında bulunan orifislerdeki akış düzgünlüğü depo yan yüzeyindeki orifislere göre daha olumlu olmuş; orifis alanları büyüdükçe akış düzgünlüğü iyileşmiştir. 150 mm2 alana sahip dikdörtgen orifiste düzensiz bir akış elde edilmiştir. Karıştırıcı hızlarının akış düzgünlüğü üzerindeki etkisi önemsiz olmuştur. Bu araştırmada elde edilen ortalama variyasyon katsayısı (%CV) değerleri genellikle çok iyi (%CV 0-5), iyi (%CV 5-10) ve kabul edilebilir (%CV 10-20) sınırlar içerisinde yer almıştır. En yüksek variyasyon katsayısı değeri dikdörtgen orifiste belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study aims at investigating the flow of several fertlizers through different orifices in the centrifugal fertilizer spreader with spinning disc which has been widely used in Turkey. For this reason, interchangeable orifices with different shapes (triangular, square, trapezous, square-liked, and rectangular) in various sizes (150, 300, 450, 600, and 750 mm2) at two positions (bottom and wall of hopper) were used in a standart hopper. The flow of ammonium sulfhate (%21 N) and urea (%46 N) through above orifices were tested according to three agitator revolution rates of 300, 540, and 780 min '. Ammonium sulfhate appeared to have a higher value of flow rate than that of urea. The flow rate of the fertilizers through orifices in the bottom of hopper was of a higher value than that of the other position. The flow rate of the fertilizers increased with orifices in larger size and with an increase in agitator revolution rate. This increase was even greater for ammonium sulfhate fertilizer. The highest value of the flow rate was obtained with square-liked orifice followed by square, triangular, trapezous and rectangular orifices, respectively. Ammonium sulfhate had a better flow evenness. The orifices at the bottom of hopper had more positive effect on the flow evenness compared with those on the wall of hopper. A better flow evenness was obtained with larger orifices. In rectangular orifice with 1 50 mm2 an erratic flow was observed. The effect of agitator revolution rate on the flow evennes was not significant. In general, the average values of CV % obtained in the test was within the best range (CV% 0-5), good range (CV% 5-10) and acceptable range (CV% 10-20). Rectangular orifices had the highest value of CV%.